Již 487 rodičů si tento měsíc vybralo Školu Populo. Děkujeme ❤️. Zbývají poslední volná místa a konzultace ZDARMA.

Kontaktujte nás na +420 730 701 601
O nás
O nás Lektoři Zaměstnanci Metodické centrum Nezisková činnost
Doučování
Doučování Výuka jazyků Příprava na zkoušky Online výuka Prezenční výuka
Časté otázky Služby
Služby Vstupní testy Testování nanečisto Procvičování online Dárkové poukazy
Reference Ceník Galerie Blog Kariéra Kontakt
Úvod Blog Školství Cermat didaktické testy: Vše, co potřebujete vědět k přijímací a maturitní zkoušce

Cermat didaktické testy: Vše, co potřebujete vědět k přijímací a maturitní zkoušce

Cermat didaktické testy: Vše, co potřebujete vědět k přijímací a maturitní zkoušce
29. 2. 2024
Školství

Přijímací a maturitní zkoušky se rychle blíží. Zajímá vás, jak s didaktickým testem pracovat, na co si dávat pozor, nebo jakou strategii zvolit při práci s testem? Pojďme si společně říct pár obecných rad a tipů, které vám pomohou se v didaktickém testu lépe orientovat a úspěšně ho zvládnout! 

Práce s didaktickým testem a jak k němu přistupovat

Pro úspěšné zvládnutí maturity nebo přijímací zkoušky na střední školu je velmi důležité seznámit se se samotným testem. Cermat didaktické testy totiž mají každoročně podobnou strukturu. Obsahují jak otevřené, tak uzavřené odpovědi, se kterými je vhodné se předem obeznámit

Nejedná se pouze o klasické testové úlohy ze školy, ale zároveň o takové, které zkouší vaše poznávací, výkladové, nebo orientační dovednosti. Test je proto z největší části tvořen tak, aby student hledal správné odpovědi především v rozsáhlém textu

Ať už se jedná o hledání pravopisných chyb nebo slovních druhů v textu, je důležité si testy z minulých let projít a zjistit, které typy úloh je nutné zopakovat. Znalost a opakování jednotlivých úloh vám pomůže nejen s lepší orientací v testu, ale i ve zmírnění stresu před zkouškou. 

Potřebujete pomoct s přípravou?
Naši zkušení lektoři se vám přizpůsobí na míru a vždy se budou věnovat pouze vám. Naučí vás strategii, seznámí vás s didaktickými testy a poskytnou vám rady a tipy pro vyplňování. Společně se zaměříte na to, co vám nejde. Díky tomuto přístupu dosáhnete skvělých výsledků.

Nepanikařte, když prvních pár testů nevyjde podle vašich představ. Ze špatných odpovědí a výsledků si nemá cenu dělat těžkou hlavu, u didaktických testů totiž platí rčení těžko na cvičišti, lehko na bojišti – čím je příprava pečlivější, tím lépe student zkoušku zvládne

Naši lektoři s vámi navíc jednotlivá cvičení mohou kdykoliv zopakovat nebo vám je vysvětlit. Didaktický test nezkouší jen vaše dosavadní znalosti, ale také vás nutí přemýšlet nad tím, jak vynaložit s časovým limitem.

Strategie: práce s časem a tipování odpovědí

Nejdůležitější strategií pro úspěšné zvládnutí didaktického testu je správně rozvržená práce s časem. Spousta studentů má tendenci práci s časem podcenit, ale časový limit nezahrnuje pouze určení správných odpovědí, ale také záznam do archu

Už z toho důvodu není vhodnou strategií odpovědi zapisovat do archu v posledních minutách časového limitu. Důvodem může být například to, že budete mít zakroužkovaných více odpovědí najednou a nebudete mít čas luštit, která je správná. 

Tip od lektorky
Záznamový arch si na začátku dejte vedle testového sešitu a ty odpovědi, kterými jste si jistí, zapisujte ihned. Připravte si hodinky na viditelné místo a průběžně si hlídejte čas, abyste dokázali vyhodnotit, jestli nad jednotlivými úlohami trávíte moc, nebo naopak málo času.

Pokud vám nezbývá čas a víte jistě, že některé uzavřené odpovědi nestihnete vyřešit, jednoduše je zkuste tipnout, jelikož u některých úloh máte až 50% možnost, že se trefíte do odpovědi správné.

Vytvořte si z didaktického testu sešit

Pokud se rozhodnete Cermat didaktické testy začít procvičovat, neváhejte si je vytisknout a pracovat s papírovou verzí. Na našich pobočkách jsou k dostání testy z minulých let, pokud tedy nemáte možnost testy tisknout doma, můžete samozřejmě požádat lektora, aby je vám nachystal. 

Do cvičných testů si tak můžete zapisovat jakékoliv pro vás důležité informace, které v případě dalšího opakování budete mít na jednom místě. Zapisování průběžných poznámek vám pomůže nejen v lepším porozumění jednotlivých úloh, ale také si lépe zapamatujete nově získané informace.