Studium jazykůO tom, jak se efektivněji a rychleji učit jazyky, najdete na internetu řadu rad a tipů. Mnohé z nich však obsahují plané sliby o tom, že se jazyk naučíte rychle, snadno a ideálně za pár týdnů. tyto Informace jsou však nejen nepravdivé, ale i zavádějící. I přes všechny lingvistické finesy je studium jazyků poměrně náročnou věcí a často se při něm neobejdete bez soukromého lektora.

 

Jaká je realita?

 

V první řadě je potřeba přestat věřit na zázraky. Jazyk se nenaučíte za víkend a často ani za měsíc nebo za půl roku. Učení se cizímu jazyku je postupný a velmi komplexní proces, který je možné zvládnout, ale stojí to práci a námahu.

Nabídka učit se jazykům zdarma a s plnou pozorností učitele platí pouze v dětství. V dospělosti, když člověk již ví, jak by cizí řeč prakticky využil, nabídky mizí a je nutné si platit soukromé lekce. Realita je bohužel taková a na vás je, abyste se rozhodli pro ten nejvhodnější způsob výuky, v rámci něž se jazyk skutečně naučíte. Trávit čas v jazykovce ve skupinových lekcích je možná o něco levnější, ale nenese to velký efekt a z mnoha lidí to udělá jen věčné studenty, kteří se neučí jazyk používat, ale učí se, aby přežili hodiny. Se soukromým lektorem se vám něco podobného nestane, protože vám věnuje maximální pozornost a možné chyby a nedostatky odstraní ihned.

 

Máte správnou motivaci a cíl?

 

Často je to, že se nám nedaří se jazyku naučit, jen důsledkem toho, že nevíme, co přesně chceme.

Mnoho lidí se nechá lapit na lákadla tříměsíčních “zázračných” kurzů a zjišťuje, že to bylo jen falešné lákadlo. Lektor se vám nemůže plně věnovat, látku, kterou proberete, si nepamatujete, protože vás nikdo nevyvolá, a když vás již vyvolá, týká se to doplnění slovíčka ve cvičení. Stačí si jen správně spočítat, která věta na vás vyjde, dohledat správnou formu v poznámkách a až na vás dojde řada, tak odpovíte. To však není případ jen vás, zbytek třídy je na tom podobně a veškerou pozornost lektora si uzme spolužák “hujer”, který se učí záměrně o lekci navíc, aby měl nad ostatním náskok. Výsledek pocítíme na konci roku nebo v momentě, když se nás cizinec náhodou anglicky zeptá, kudy dojde na hlavní náměstí. Pusto, prázdno a další rok skupinových kurzů s osvědčenou lektorkou, co nás nic nenaučí, to jistí!

Mít jasno v tom, proč se chcete učit jazyku, když jste již dospělí, je zásadní! Chcete se dívat na filmy v originále, nebo si jen objednat jídlo na dovolené? Chcete číst knihy a články, nebo se předvést před známými? Učíte se jazyk poprvé, nebo si chcete udržet úroveň, kterou již máte? Stačí vám chodit do skupinového kurzu nebo byste raději soukromého lektora?

 

Mohu se učit sám?

 

Jasně, navíc na tom ušetříte!

Nicméně samostudium je vhodné spíše pro ty, kdo již nějaké jazyky umí a ví, jak na to. Potřebujete navíc silnou vůli, disciplínu a zmíněnou motivaci, abyste se neučili jazyky jen jako sportovní disciplínu.

Lidé, kteří tak činí, si říkají polygloti a jejich metody mohou mnohdy sloužit jako zdroj inspirace pro mnoho pisatelů rad, jak se efektivněji učit. Bohužel nad všemi zázračnými a kouzelnými technikami polyglotů stojí jedno zdánlivě banální pravidlo – oni se učí neustále, často i celé dny a to, co umí, si jednoduše museli odpracovat.

Pokud se tedy nechcete naučit bengálsky nebo vietnamsky, pak zůstaňte nohama na zemi. Toto pro vás není.

 

Najděte si správného lektora!

 

A jsme zpět u podstaty věci. Neztrácejte čas marnými pokusy. Motivace není napínací guma, jednou praskne nebo jednoduše zmizí a k žádnému studiu jazyků vás již nikdo nikdy nepřinutí. Každý neúspěch, promarněný čas a další životní strasti se totiž sčítají. Pokud budete kontinuálně narážet na skupiny nebo lektory, kteří vám nevyhovují a jazyk se s nimi nenaučíte, prostě to jednoho dne vzdáte.

Vezměte proto rozum do hrsti, stanovte si, co přesně chcete umět a najděte si soukromého lektora!

Pokud nevíte, kde hledat, zkuste Školu Populo, která se specializuje výhradně na individuální doučování a vyjde vám vstříc tím, že vám připraví lekce přesně na míru. Ozvěte se ještě dnes!