Již 487 rodičů si tento měsíc vybralo Školu Populo. Děkujeme ❤️. Zbývají poslední volná místa a konzultace ZDARMA.

Kontaktujte nás na +420 730 701 601
O nás
O nás Lektoři Zaměstnanci Metodické centrum Nezisková činnost
Doučování
Doučování Výuka jazyků Příprava na zkoušky Online výuka Prezenční výuka
Časté otázky Služby
Služby Vstupní testy Testování nanečisto Procvičování online Dárkové poukazy
Reference Ceník Galerie Blog Kariéra Kontakt
Úvod Blog Cizí jazyky Nemtudum aneb jak vyzrát na jazyky

Nemtudum aneb jak vyzrát na jazyky

Nemtudum aneb jak vyzrát na jazyky
11. 12. 2019
Cizí jazyky

Už jste se někdy vypravili do nějaké cizí země? A jaký to byl pocit, když jste místním obyvatelům nerozuměli? Když jste po nich něco potřebovali a neuměli jste si o pomoc nebo danou věc říct? Každému z nás v tu chvíli proletí hlavou moře myšlenek, jednou z nich je například i něco ve smyslu: „Proč já jsem se neučil cizí jazyky.“ Odpovědí může být hned několik, stejně tak jako způsobů, jak se cizímu jazyku naučit. V tomto článku sice neprobereme úplně všechny, avšak několik z nich vám představíme.

1. Metoda, usednu do letadla a až z něj vystoupím, budu cizí jazyk perfektně ovládat

Také byste si přáli znát tuto metodu? Nejste sami. Avšak v tomto případě Vás musíme zklamat. Nikdo zatím nevymyslel nic, co by se alespoň vzdáleně této metodě podobalo. Přesto s troškou času a špetkou úsilí přeci jen můžete nějaké té znalosti dosáhnout.

Cíl spočívá v tom, že si doma před cestou vyhledáte základní výrazy a fráze v daném jazyce. Jedete do Itálie? Najděte si tedy tyto fráze v italštině. Cestujete do Francie? Neváhejte si najít základní fráze ve francouzštině.  Každý jazyk má svá specifika, avšak s internetovými slovníky, které dokáží přednést i výslovnost by slova jako dobrý den, na shledanou, prosím a děkuji, nemusely být žádný problém.

Ta chvilka, kterou přípravou strávíte, se vám v cizí zemi určitě vyplatí. Nejenže budete mít dobrý pocit, i místní Vaše ochota naučit se jejich jazyku jistě potěší.

Chcete se naučit cizí jazyk?
Ve Škole Populo doučujeme desítky světových jazyků. Vyberte si ten váš a objednejte si doučování.

2. Cizí jazyk za několik měsíců

Myslíte si, že k naučení se jazyku je potřeba let nebo desetiletí? Pokud se chceme cizí jazyk naučit opravdu důkladně, sezení ve škole a doplňování cvičení nebo „biflování“ se slovíček nám moc nepomůže.

Nejlepším způsobem, jak se jazyku doopravdy naučit je být s ním v každodenním kontaktuOdletět do země, kde se jím mluví a mluvit. Ne každý však má tuhle možnost. A od toho jsou tady jazykové kurzy, které naučí nejen gramatice, ale i konverzaci.

Jako první se naučte nejpoužívanější výrazy v daném jazyce, slovíčka skládejte do vět a nebojte se udělat chybu. Navykněte si pravidelné rutině a výrazy nebo věty opakujte. Stačí několik minut denně, díky kterým se viditelně zlepšíte.

3. Stanovujte si cíle

Stanovte si cíl, kterého chcete v jazyce dosáhnout. Je to umět si objednat kávu? Nebo se ubytovat v hotelu? A co takhle seznámit se s někým místním a vést s ním několikaminutový rozhovor? Podle svého cíle si rozvrhněte učení.

K tomu, abyste se ubytovali v hotelu, nepotřebujete umět všechny časy používané v jazyce. Naopak ke zvládnutí zkoušky a získání certifikátu vám určitě základní fráze stačit nebudou. Nebojte se proto stanovovat si postupně větší a větší cíle.

Škola Populo, doučování jazyků pro dospělé

4. Dívejte se na filmy, poslouchejte hudbu a rozebírejte texty

To se nám řekne, vždyť filmy dnes sleduje každý, každý se už někdy setkal s nějakým tím textem písně a články na internetu – vždyť jeden takový čtete právě teď. Chápeme Vás, přesto tohle není ten typ článku, který jsme měli na mysli.

Pokud se chcete jazyku naučit porozumět, jsou nejlepší filmy a seriály. Pokud tedy máte chuť se na nějaký podívat, zvolte raději originál s českými titulky. Až si začnete být jisti tím, co postavy říkají, změňte titulky na cizojazyčné a až film uvidíte po několikáté, vypněte titulky úplně. Nezoufejte, když něčemu hned napoprvé neporozumíte, pokud to bude možné, pozastavte video a podívejte se o kousek zpátky, napodruhé už mu budete rozumět daleko lépe.

Obdobně je tomu s články nebo písničkami. Najděte si text písničky a zkuste jej přeložit, říct, o čem interpret zpívá a zazpívejte si s ním. Je jednoduché zpívat si česky, tak proč to nezkusit v jiném jazyce. Vždyť i našemu jazyku jsme se museli v dětství naučit a zpěv, i když jen sám pro sebe, bereme mnohdy za samozřejmost.

5. Hrajte si a nechte se odměňovat

Myslíte si, že si z vás děláme legraci? Ani náhodou. Například o Duolingu jste už určitě slyšeli, pokud ne, rádi vás s ním seznámíme. Duo je sova, která je vaším společníkem v cestě za naučením se jazyka. Aplikace je skvělá k opakování slovíček. Hra vás zkouší a za správnou odpověď uděluje body.

Překládáte, posloucháte, doplňujete nebo vybíráte z obrázků. Za chybu se nevyhazuje, a protože je chyba vaše kamarádka, aplikace vás nechá větu napsat znovu a opakovat její psaní tak dlouho, dokud nebude správně. Kromě toho se každý týden účastníte týdenního žebříčku a soutěžíte s ostatními hráči o postup do vyšší ligy.

Hra se vám také každý den připomene, máte tak jistotu, že nezapomenete slovíčka denně procvičovat. Při pohledu na dobu, po kterou studujete – ve dnech, budete sami na sebe pyšní. A co máte z těch minut, kdy jen tak bez cíle brouzdáte po internetu?

6. Povídejte si, klidně sami se sebou

Už jste si někdy při nějaké činnosti nahlas opakovali, co je třeba udělat? Jaký je následující krok? Třeba při vaření orestovat cibuli, přidat na kostky nakrájené maso, okořenit a podusit? Nebo vyvrtat dírku, natlouct hmoždinku, nasadit šroubek, zasádrovat a pověsit obraz?

Povídejte si, je jedno, že vás nikdo neslyší, je důležité, že se slyšíte vy. Opakujte si postup v cizím jazyce. Je jedno, zdali to budou suroviny do polévky nebo nákup v obchodě, napište si nákupní seznam jinak a místo češtiny používejte cizí jazyk. Rozšíříte si tím slovní zásobu a přestanete se bát mluvit.

Můžete také pojmenovávat věci, které vidíte kolem sebe. Jdete po ulici a vidíte auto, řekněte auto a přidejte i jeho barvu. Slyšíte zpívat ptáky, cítíte vítr, vidíte, že prší, pojmenujte to. Když si nebudete vědět rady, je tady slovník, který vám s hledáním vhodného slovíčka pomůže.

7. Motivujte se

Motivace je v učení se čemukoli tím nejúčinnějším učitelem. Zamyslete se nad tím, čeho chcete dosáhnout a také nad tím, jak toho dosáhnout. Základem je rozhodnutí, jak získám informace, kde je získám a jak s nimi naložím.Přetransformujme to tedy do jazyka – jak se naučím jazyk, kde se naučím jazyk a jak s danými znalostmi naložím Budu jen sedět doma a už nikdy cizím jazykem nepromluvím, nebo si koupím letenku a poletím do dané země?Rozhodnutí je samozřejmě na vás, přesto nejlepším učitelem je praxe. Proto seberte odvahu, sedněte na letadlo a vyrazte. Nebojte se dát si právě tuto cestu za cíl a nechejte motivaci, jako svůj hnací motor, ať vám v učení pomůže.

8. Vyhněte se klišé

Znáte to, věty, které vás brzdí. Myšlenky, které vás přesvědčují o něčem, co nemusí být úplná pravda. Tady je několik z nich:

Neříkejte si, že jste moc staří. Učit se jazykům můžete v každém věku.

Jazyky mi nejdou. Je pravdou, že některým lidem jde lépe matematika, jiným naopak jazyk. Avšak nehledejte překážky, hledejte způsoby, jak je překonat. Pokud si například nejste jisti, že se jazyk naučíte sami bez pomoci, najděte si kurz.

Bojím se, že se mi budou ostatní smát. Nebojte se, vždyť ostatní návštěvníci onoho kurzu jsou na tom úplně stejně jako Vy. Pokud se bojíte chyby v zahraničí, nebojte se. Místní se vám budou snažit porozumět a pomoci, a pokud se před nimi ztrapníte, nevadí, vždyť je jen malá pravděpodobnost, že je ještě někdy znovu potkáte.

9. Nehledejte důvody, proč to nejde, ale možnosti, jak by to mohlo jít

Sedněte si k internetu a hledejte. Metod, jak se jazyk naučit je spousta. Přesto tou úplně nejefektivnější je lektor. Najděte proto agentury ve vašem městě, zjistěte, jakou metodou jazyk učí a vyzkoušejte si ukázkovou lekci (některé agentury ji nabízí zdarma, jiné za poplatek). Pokud se vám metoda zalíbí, neváhejte se pustit do učení. Velmi brzy zjistíte, jak je důležité míti lektora.

Pokud vám i přes veškeré úsilí žádná z agenturami používaných metod nevyhoví, nezoufejte. Lidé musejí obejít nejrůznější místa, vyzkoušet řadu lektorů, než najdou toho, který jim vyhovuje. Je také rozdíl mezi individuální a skupinovou výukou, podrobně jsme je rozebírali v organizačních formách výuky.

Pokud informace shrneme, jednoznačnou výhodou individuální výuky je to, že máte lektora sami pro sebe, že se věnuje pouze vám a nic vám neuteče. Lekci můžete přeplánovat a říct, co konkrétně vám vadí nebo co potřebujete bez ohledu na zbytek skupiny. Vhodným místem, kde takového lektora hledat je Škola Populo. Koordinátorky na informační schůzce zjistí váš cíl a najdou vám lektora na míru.

Celá výuka bude tak jen ve vaší režii a nemusíte se bát, že se vám lektor bude smát. Jen si to představte, vždyť on byl před pár lety ve stejné situaci, jako jste teď vy – neuměl vůbec nic a teď může sedět před vámi a pomoci vám docílit toho, čeho v tuto chvíli docílit chcete.

Autor:

BSc. Nikola Domluvilová
Ředitelka správy kurzů
Nikola vede tým koordinátorek, které se starají o hladký průběh každého doučování. Je „strážkyní“ klientského servisu, hlídá, aby vše běželo tak, jak má a vyřeší jakoukoli nestandardní situaci.

 

Pro bližší informace vyplňte nezávazný formulář
Zavolejte nám
Jsme právě u telefonu
Konzultace zdarma – Napište nám
Beru na vědomí zpracování osobních údajů.
V případě zájmu o doučování v jiných městech nás kontaktujte na tel. +420 730 701 601, případně formou e-mailu na [email protected].
Doučujeme také na Slovensku a v Anglii.
© 2024 Vzdělávací centrum Populo
Provozovatelem stránek Škola Populo je Vzdělávací centrum Populo, z. s. IČO: 06746551, se sídlem Horní lán 1257/45, Nová Ulice, 779 00 Olomouc Spisová značka: L 16433 vedená u Krajského soudu v Ostravě. Provozovatelem stránky https://www.skolapopulo.cz/testovani-nanecisto je společnost Antecellere, s.r.o., IČ: 05928354, sídlem Jindřišská 901/5, Nové Město (Praha 1), 110 00 Praha, spisová značka C 273177/MSPH vedená u Městského soudu v Praze.
Používáme cookies, abychom vám zajistili co možná nejsnadnější použití těchto webových stránek. Pokud budete nadále prohlížet naše stránky, předpokládáme, že s použitím cookies souhlasíte.