874 rodičů si v dubnu vybralo Školu Populo. Děkujeme ❤️. V květnu zbývají poslední volná místa a konzultace ZDARMA.

Kontaktujte nás na +420 730 701 601
O nás
O nás Lektoři Zaměstnanci Metodické centrum Nezisková činnost
Doučování
Doučování Výuka jazyků Příprava na zkoušky Online výuka Prezenční výuka
Časté otázky Služby
Služby Vstupní testy Testování nanečisto Procvičování online Dárkové poukazy
Reference Ceník Galerie Blog Kariéra Kontakt
Úvod Blog Maturita 4+1 vychytávky pro maturitní četbu

4+1 vychytávky pro maturitní četbu

4+1 vychytávky pro maturitní četbu
13. 3. 2024
Maturita

Ač se seznamy maturitní četby na jednotlivých školách mohou výrazně lišit, jednu věc mají zcela jistě společnou – student si nikdy nevybere všech 20 knih tak, aby byl motivovaný do četby u každé z nich. V takovou chvíli se vyplatí proces přípravy zpestřit a sáhnout po některé z alternativ klasické četby.

1. Vyměňte knihu za audioknihu

Klasické čtení má své kouzlo, ale i spoustu nepraktických aspektů. Studenti, kteří jsou velmi časově vytížení, si často stěžují na to, že na čtení zkrátka nemají čas

Audioknihy jsou v tomto ohledu mnohem praktičtější. Máte je k dispozici přímo v mobilu nebo počítači a nemusíte si na poslech ani vyhradit volný čas, protože efektivně poslouchat se dá i za vykonávání jiné (ne mentálně náročné) aktivity – třeba při umývání nádobí nebo při cestě do školy.

Audioknihy jsou navíc velmi často předčítané profesionály, kteří svým charismatickým hlasem umí poslech knihy posunout na úplně jiný level.

Namluvené knihy seženete nejčastěji v knihovních e-shopech nebo jako CD, s trochou trpělivosti však spoustu knih najdete i zadarmo na různých webových stránkách.

Tip: Cizojazyčná literatura

Pokud hledáte knihu v angličtině nebo v jiném cizím jazyce, neváhejte zabrousit i na zahraniční stránky – mezi nejpopulárnější e-shopy s audioknihami patří např. Audible.

2. Předčítejte knihu někomu nahlas

Pamatujete si, jak jste jako malí dostávali za úkol předčítat z čítanky nahlas? Zkuste se znova vžít do role prvňáčka, sežeňte si kamaráda nebo rodiče jako publikum a čtěte jim nahlas.

Díky snaze text přečíst správně před dalším člověkem se na četbu budete více soustředit. Zároveň si z celé aktivity můžete udělat rituál s přidaným sociálním aspektem.

Vezměte si do publika druhého maturanta

Pokud budete knihu předčítat dalšímu maturantovi, budete z celé aktivity těžit oba dva – pro maturanta v publiku bude váš přednes prakticky jako poslech audioknihy.

Následně si role můžete vyměnit nebo se na konci aktivity společně o přečtené části knihy pobavit.

Chcete pomoct s přípravou k maturitě?
Úspěšnost našich studentů u maturit dosahuje 96 %. Naši lektoři mají s přípravou k maturitě bohaté zkoušenosti a lekce přizpůsobí na míru vašim potřebám. Sami si můžete zvolit, jestli chcete doučování absolvovat prezenčně na pobočkách nebo online v pohodlí vašeho domova.

3. Zhlédněte filmovou či divadelní adaptaci knihy

Mezi vašimi 20 vybranými knihami se určitě najde pár takových, které byly divadelně zinscenované nebo zfilmované. Projděte si programy divadel a kin ve vašem okolí a vyrazte za kulturou, případně si film zakupte na internetu nebo jako DVD.

Jak divadelní, tak filmové ztvárnění knihy vám poskytne nový pohled na celou knihu a pomůže si její děj lépe představit. Filmové adaptace navíc můžete sledovat z pohodlí domova a kdykoli je pozastavit a udělat si poznámky.

4. Vymyslete si odměnový systém

Někomu by se nápad odměňování sebe sama mohl zdát dětinský nebo hloupý, v praxi však může být velmi užitečný. Ke čtení nám totiž většinou chybí motivace – motivace, kterou do jisté míry můžeme uměle vyvolat.

Jednoduchým příkladem externí motivace jsou sladkosti – za každých 35 přečtených stránek si můžete dopřát třeba bonbón nebo sladkou tyčinku. Další vhodnou odměnou pak může být např. zhlédnutí jednoho dílu vašeho oblíbeného seriálu.