Jak se liší základní a rozšiřující maturita z matematiky? Jak se na ni mám přihlásit a k čemu je dobrá? Sepsali jsme pro vás odpovědi na časté otázky, které se této části maturitní zkoušky týkají.
Jaké jsou rozdíly mezi základní a rozšiřující maturitou z matematiky
Zkouška z matematiky je, společně s cizím jazykem, jedním z povinně volitelných testů u společné části maturit. Jednoduše řečeno, k testu z českého jazyka a literatury, který skládají všichni maturanti bez rozdílů, si můžete zvolit buď cizí jazyk, nebo právě matematiku.
Matematiku rozšiřující si pak lze zvolit pouze jako nepovinnou zkoušku u společné části maturit. Přihlásit se mohou všichni studenti podávající přihlášku k maturitě v řádném termínu. Stačí, abyste na přihlášce zaškrtli rozšiřující matematiku coby nepovinnou zkoušku společné části.
Z čeho se maturita z matematiky rozšiřující skládá a kolik je na ni času
Maturitní zkouška z rozšiřující matematiky má formu didaktického testu. Skládá se z uzavřených, otevřených a široce otevřených úkolů. Na řešení testu z matematiky rozšiřující je vyhrazeno 150 minut. Za správné vyřešení všech úloh můžete získat maximálně 50 bodů. Pro úspěšné absolvování musíte nasbírat minimálně 17 bodů.
Pro koho je vhodné maturovat z matematiky rozšiřující
Rozšiřující maturita z matematiky je určena hlavně pro studenty, kteří hodlají se vzděláváním pokračovat na vysokých školách matematického, ekonomického, technického či přírodovědného zaměření. Tato varianta maturit má za cíl ověřit nejen zvládnutí učiva střední školy, ale i předpoklady pro to, že studenti zvládnou i mnohem náročnější studium na vysokých školách.
Jak vysoké školy matematiku rozšiřující zohledňují
Vzhledem k tomu, že se nejedná o povinnou, ale dobrovolnou část maturity, neberou ji vysoké školy jako nutnou podmínku pro přijetí. Její výsledky ale mohou různými formami zohledňovat. Například Fakulta stavební Českého vysokého učení technického v Praze přijímací zkoušku z matematiky zcela promíjí, je-li uchazeč u maturit úspěšný v rozmezí 66–100 %. Ti, kteří z matematiky rozšiřující dostali známku 1, pak mají nárok na mimořádné motivační stipendium 10 000 Kč.
Částečným či úplným prominutím alespoň části přijímacích zkoušek či finančním ohodnocením pak zohledňují úspěšné odmaturování z rozšiřující matematiky také další vysoké školy. Proto doporučujeme věnovat pozornost podmínkám přijímacího řízení na školu, kam se chcete hlásit, a v případě potřeby se podle toho včas zařídit.
Potřebuji pomoc s přípravou
Co když neudělám maturitu z matematiky rozšiřující
Mnoho studentů z obav z neúspěchu váhá nad tím, zda si matematiku rozšiřující zapsat. Zde ale musíme zdůraznit, že případný neúspěch nemá na maturitu vliv. Maturitní vysvědčení se totiž vydává na základě výsledků, kterých studenti dosáhli v povinných zkouškách a také v profilové části.
Jak se připravit na matematiku rozšiřující
V případě, že plánujete maturovat z matematiky rozšiřující, doporučujeme s přípravou začít v předstihu. Ideálně už na začátku maturitního ročníku. Kromě samostudia můžete využít také volitelné či povinně-volitelné hodiny matematiky, které střední školy budoucím maturantům často nabízí.
Pokud se však objeví oblast, která vám i přes všechnu snahu dělá problémy, nebojte se nás kontaktovat a domluvte si doučování. Společně se podíváme na všechno, co budete potřebovat, a k rozšiřující maturitě z matematiky vás připravíme.
Chcete-li si vyzkoušet reálnou atmosféru maturit se vším všudy ještě před zkouškami, domluvte si testování nanečisto. V časovém limitu si napíšete test s opravdovými otázkami, takže při opravdové zkoušce z dospělosti už budete vědět, jak si počínat co nejlépe. Proti dalším maturantům tak budete mít velkou výhodu.
