Vaše doučování může začít do 2 dnů. ⌛ Minulý týden této příležitosti využilo 151 klientů. Konzultace ZDARMA.

Kontaktujte nás na +420 730 701 601
O nás
O nás Lektoři Zaměstnanci Metodické centrum Nezisková činnost
Doučování
Doučování Výuka jazyků Příprava na zkoušky Online výuka Prezenční výuka
Časté otázky Služby
Služby Vstupní testy Testování nanečisto Procvičování online Dárkové poukazy
Reference Ceník Galerie Blog Kariéra Kontakt
Úvod Blog Maturita Rozdíly mezi základní a rozšiřující maturitou z matematiky

Rozdíly mezi základní a rozšiřující maturitou z matematiky

Rozdíly mezi základní a rozšiřující maturitou z matematiky
10. 5. 2023
Maturita

Matematika je povinně volitelným předmětem u maturitní zkoušky. Písemné testy z matematiky připravuje Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy prostřednictvím Centra pro zjišťování výsledků vzdělávání, známé jako CERMAT. V případě, že si žák nevybere matematiku jako druhý povinný předmět u společné části maturity, může si matematiku zvolit jako nepovinnou tedy matematiku rozšířenou.

Z čeho se skládá maturitní zkouška z matematiky 

Povinně volitelná maturitní zkouška z matematiky se skládá z didaktického testu. Didaktický test obsahuje různé druhy úloh. Mezi tyto druhy úloh patří uzavřené úlohy s jednou správnou odpovědí, otevřené úlohy s krátkou i rozepsanou odpovědí. Každá úloha má své bodové hodnocení. Toto hodnocení je uvedeno u každé úlohy v testu. Matematické úlohy v didaktickém testu mohou být z okruhů číselné obory, rovnice a nerovnice, funkce a další. 

U matematiky rozšiřující studenti také píší test, který je náročnější, než didaktický test u povinně volitelné maturity z matematiky. Požadavky na úspěšné složení maturitního testu z matematiky rozšiřující jsou z učiva střední školy. Vzhledem k náročnosti testu z matematiky rozšiřující, bývají jeho výsledky zohledněny některými fakultami vysokých škol při přijetí studenta. 

Potřebuji pomoc s přípravou na maturitu z matematiky
Chcete maturovat z matematiky a příprava vám nejde tak, jak jste si představovali? Začněte se připravovat na maturitu s našimi lektory, kteří každý rok připraví stovky úspěšných maturantů.

Jaké vysoké školy zohledňují výsledek maturity z matematiky rozšiřující?

Výsledky maturantů, kteří maturovali z nepovinné matematiky rozšiřující, mohou být zohledněné při přijetí na vysokou školu různými způsoby (např. u přijímacích zkoušek nebo žádosti o stipendium). Nejčastěji zohledňují maturitu z matematiky rozšiřující fakulty vysokých škol s technickým, pedagogickým, matematickým, stojním nebo ekonomickým zaměřením. Příkladem může být ČVUT a jeho Fakulta stavební, na které se přijímací zkoušky z matematiky promíjí, pokud student splňuje stanovené podmínky
 
Zjistěte si všechny informace
Doporučujeme se před podáním přihlášky na vysokou školu podívat, jestli právě vámi vybraná fakulta zohledňuje maturitu z matematiky.

Časový limit a hodnocení maturity z matematiky 

Časový limit a hodnocení povinně volitelné maturitní zkoušky z matematiky

Z didaktického testu z matematiky může student získat celkem 50 bodů. Pro úspěšné složení povinně volitelné maturitní zkoušky z matematiky je potřeba získat minimálně 17 bodů. Maturanti píší didaktický test 135 minut. Pokud má žák přiznané uzpůsobení podmínek pro konání maturity, bude mu prodloužen časový limit dle jeho zařazení.

Časový limit a hodnocení nepovinné maturitní zkoušky z matematiky rozšiřující

I u nepovinné maturitní zkoušky z matematiky rozšiřující se píše didaktický test, ze kterého může maturant získat 50 bodů. Minimální počet pro úspěšné napsání tohoto testu je 17 bodů. K vyšší náročnosti matematiky rozšiřující mají maturanti na didaktický test 150 minut.