O nás
O nás Lektoři Zaměstnanci Metodické centrum Nezisková činnost
Doučování
Doučování Výuka jazyků Příprava na zkoušky Online výuka Prezenční výuka
Časté otázky Služby
Služby Vstupní testy Testování nanečisto Procvičování online Dárkové poukazy
Reference Ceník Galerie Blog Kariéra Kontakt
Úvod Blog Maturita Rozdíly mezi základní a rozšiřující maturitou z matematiky

Rozdíly mezi základní a rozšiřující maturitou z matematiky

Rozdíly mezi základní a rozšiřující maturitou z matematiky
10. 5. 2023
Maturita

Jak se liší základní a rozšiřující maturita z matematiky? Jak se na ni mám přihlásit a k čemu je dobrá? Sepsali jsme pro vás odpovědi na časté otázky, které se této části maturitní zkoušky týkají.

Jaké jsou rozdíly mezi základní a rozšiřující maturitou z matematiky

Zkouška z matematiky je, společně s cizím jazykem, jedním z povinně volitelných testů u společné části maturit. Jednoduše řečeno, k testu z českého jazyka a literatury, který skládají všichni maturanti bez rozdílů, si můžete zvolit buď cizí jazyk, nebo právě matematiku.

Matematiku rozšiřující si pak lze zvolit pouze jako nepovinnou zkoušku u společné části maturit. Přihlásit se mohou všichni studenti podávající přihlášku k maturitě v řádném termínu. Stačí, abyste na přihlášce zaškrtli rozšiřující matematiku coby nepovinnou zkoušku společné části.

Studenti ve třídě připravující se na maturitu z matematiky

Z čeho se maturita z matematiky rozšiřující skládá a kolik je na ni času

Maturitní zkouška z rozšiřující matematiky má formu didaktického testu. Skládá se z uzavřených, otevřených a široce otevřených úkolů. Na řešení testu z matematiky rozšiřující je vyhrazeno 150 minut. Za správné vyřešení všech úloh můžete získat maximálně 50 bodů. Pro úspěšné absolvování musíte nasbírat minimálně 17 bodů.

Pro koho je vhodné maturovat z matematiky rozšiřující

Rozšiřující maturita z matematiky je určena hlavně pro studenty, kteří hodlají se vzděláváním pokračovat na vysokých školách matematického, ekonomického, technického či přírodovědného zaměření. Tato varianta maturit má za cíl ověřit nejen zvládnutí učiva střední školy, ale i předpoklady pro to, že studenti zvládnou i mnohem náročnější studium na vysokých školách.

O přijímačkách se informujte včas
Pokud se hlásíte na vysokou školu, doporučujeme se včas informovat, zda právě fakulta, kterou jste si vybrali, nezohledňuje maturitní výsledek z matematiky rozšiřující. Pokud ano, doporučujeme této příležitosti využít.

Jak vysoké školy matematiku rozšiřující zohledňují

Vzhledem k tomu, že se nejedná o povinnou, ale dobrovolnou část maturity, neberou ji vysoké školy jako nutnou podmínku pro přijetí. Její výsledky ale mohou různými formami zohledňovat. Například Fakulta stavební Českého vysokého učení technického v Praze přijímací zkoušku z matematiky zcela promíjí, je-li uchazeč u maturit úspěšný v rozmezí 66–100 %. Ti, kteří z matematiky rozšiřující dostali známku 1, pak mají nárok na mimořádné motivační stipendium 10 000 Kč.

Částečným či úplným prominutím alespoň části přijímacích zkoušek či finančním ohodnocením pak zohledňují úspěšné odmaturování z rozšiřující matematiky také další vysoké školy. Proto doporučujeme věnovat pozornost podmínkám přijímacího řízení na školu, kam se chcete hlásit, a v případě potřeby se podle toho včas zařídit.

Potřebuji pomoc s přípravou
Chcete maturovat z matematiky rozšiřující, ale cítíte, že vám příprava nejde tak, jak jste si představovali? Dejte nám vědět a domluvte si s námi doučování. Společně projdeme vše, co vám dělá problémy.

Co když neudělám maturitu z matematiky rozšiřující

Mnoho studentů z obav z neúspěchu váhá nad tím, zda si matematiku rozšiřující zapsat. Zde ale musíme zdůraznit, že případný neúspěch nemá na maturitu vliv. Maturitní vysvědčení se totiž vydává na základě výsledků, kterých studenti dosáhli v povinných zkouškách a také v profilové části.

Jak se připravit na matematiku rozšiřující

V případě, že plánujete maturovat z matematiky rozšiřující, doporučujeme s přípravou začít v předstihu. Ideálně už na začátku maturitního ročníku. Kromě samostudia můžete využít také volitelné či povinně-volitelné hodiny matematiky, které střední školy budoucím maturantům často nabízí.

Pokud se však objeví oblast, která vám i přes všechnu snahu dělá problémy, nebojte se nás kontaktovat a domluvte si doučování. Společně se podíváme na všechno, co budete potřebovat, a k rozšiřující maturitě z matematiky vás připravíme.

Chcete-li si vyzkoušet reálnou atmosféru maturit se vším všudy ještě před zkouškami, domluvte si testování nanečisto. V časovém limitu si napíšete test s opravdovými otázkami, takže při opravdové zkoušce z dospělosti už budete vědět, jak si počínat co nejlépe. Proti dalším maturantům tak budete mít velkou výhodu.

Bc. Adéla Hronová
Manažerka Školy Populo
Adéla je šéfkou našeho produkčního oddělení. Vede tři týmy, které se starají o naše studenty a lektory. Zná dokonale naše služby a spolu s Metodickým centrem denně pracuje na jejich vylepšování.
Kontaktujte nás pro bližší informace o doučování
Zavolejte nám
Aktuálně nejsme u telefonu. Vyplňte kontaktní formulář a ozveme se vám co nejdřív.
Napište nám
+420
V případě zájmu o doučování v jiných městech nás kontaktujte na tel. +420 730 701 601, případně formou e-mailu na info@skolapopulo.cz.
Doučujeme také na Slovensku a v Anglii.
Sledujte nás na Instagramu!
© 2023 Vzdělávací centrum Populo
Provozovatelem stránek Škola Populo je Vzdělávací centrum Populo, z. s. IČO: 06746551, se sídlem Horní lán 1257/45, Nová Ulice, 779 00 Olomouc Spisová značka: L 16433 vedená u Krajského soudu v Ostravě. Provozovatelem stránky https://www.skolapopulo.cz/testovani-nanecisto je společnost Antecellere, s.r.o., IČ: 05928354, sídlem Jindřišská 901/5, Nové Město (Praha 1), 110 00 Praha, spisová značka C 273177/MSPH vedená u Městského soudu v Praze.
Používáme cookies, abychom vám zajistili co možná nejsnadnější použití těchto webových stránek. Pokud budete nadále prohlížet naše stránky, předpokládáme, že s použitím cookies souhlasíte.