O nás
O nás Lektoři Zaměstnanci Metodické centrum Nezisková činnost
Doučování
Doučování Výuka jazyků Příprava na zkoušky Online výuka Prezenční výuka
Časté otázky Služby
Služby Vstupní testy Testování nanečisto Procvičování online Dárkové poukazy
Reference Ceník Galerie Blog Kariéra Kontakt
Úvod Blog Cizí jazyky Jak učit předškoláky angličtinu a další cizí jazyky

Jak učit předškoláky angličtinu a další cizí jazyky

Jak učit předškoláky angličtinu a další cizí jazyky
22. 5. 2023
Cizí jazyky

Uvažujete, že začnete svoje dítě učit cizí jazyk ještě před tím, než půjde do školy? Máme pro vás několik rad, jak na to. Výuka cizích jazyků u menších dětí má totiž svá specifika, která není radno podceňovat.

Kdy začít s výukou u dětí

Psychologové se v současné době shodují, že výuka angličtiny nebo jiného cizího jazyka by neměla začít před třetím rokem života dítěte. V tomto období mívá dítě už dostatečně osvojený mateřský jazyk a stačilo aspoň částečně poznat své okolí, takže nebude výukou přetížené. Pomalu se tedy může začít učit další řeč.

Je však třeba upozornit, že u každého dítěte by měl být tento začátek nastavený individuálně. Zatímco některé děti ve třech letech už celkem bez potíží mluví, jiné mohou se řečí ještě zápolit. Specifická je pak situace u bilingvních párů, ve kterých se dítě setkává se dvěma jazyky od narození. To pro něj představuje nemalou zátěž. Výuka ještě další řeči proto není v takovém případě zcela vhodná.

Jaký cizí jazyk pro děti vybrat

Možností na výběr je dnes nepřeberně. Obecně ale můžeme doporučit angličtinu, se kterou se coby se světovým jazykem dítě bude setkávat po celý život a využije ji zcela jistě. Podobně populární jsou také němčina, španělština nebo francouzština. Ty může dítě v budoucnu využít nejen při cestách po Evropě, ale také v mnoha zemích světa.

Problém nepředstavují ani exotičtější jazyky, jako je například čínština. Vzhledem k tomu, že v raném věku se dítě učí zcela od začátku úplně všechno, mu ani takto složitý jazyk nemusí dělat větší problémy. Naopak, zhruba do osmi až deseti let je učení snazší díky tomu, že mozek se stále ještě vyvíjí.

Jak by výuka měla vypadat, aby děti neznechutila

Dítě by nemělo ztratit pozornost

Angličtina pro předškoláky, nebo jakýkoliv jiný jazyk, má samozřejmě svá specifika. Učební bloky by měly být především proti standardu kratší, protože malé děti ztrácí pozornost a unaví se mnohem rychleji. Hodinu a půl dlouhé lekce tedy nic nezmohou. Maximum je standardní vyučovací hodina, tedy 45 minut.

Děti do učení nenuťte
V případě menších dětí je velmi důležité je do učení netlačit. Případné donucení jim totiž může výuku nejen cizího jazyka, ale učení obecně, znechutit. Po nástupu na základní školu to může představovat nemalý problém.

Učte je to, co je zajímá

Výuku u menších dětí lze začít s naprostými základy. Zaměřit se přitom můžeme na to, co je baví a zajímá, tedy především svět kolem nich. Ideální je tedy jednoduchá slovní zásoba, jako jsou druhy ovoce či zeleniny, členové rodiny, předměty kolem nich nebo číslice. Po jejich osvojení lze přistoupit k lehkým větám. Dítě se tak může naučit se představit, říci, kolik má sourozenců nebo třeba jaké má domácí zvíře.

Forma výuky je důležitá

U předškolního dítěte není možné očekávat, že vydrží sedět v lavici a poslouchat lektora. Do výuky se proto musí zapojit. Ideální je si s dětmi například zpívat, nechat je, ať ukazují jednotlivé předměty nebo si s nimi zahrát nějakou hru. Oblíbené je třeba pexeso, při kterém se děti učí slovní zásobu. Zapojit je také možné moderní technologie. Na tabletu mohou například hrát interaktivní hry nebo poslouchat slovíčka.

Chci své dítě naučit cizí jazyk
Plánujete svého předškoláka učit angličtinu nebo jiný cizí jazyk? Rádi vám pomůžeme. Naši lektoři mají s výukou menších dětí mnoho zkušeností. Učení tak bude nejen efektivní, ale dítě bude i bavit.

Je vhodná online nebo offline forma

U předškolních dětí by výuka měla probíhat spíše offline. Přímý kontakt s vyučujícím je totiž v tomto případě velmi důležitý. Dokáže udržet dítěti pozornost, vtáhnout ho do hry a celkově ho do lekce zapojit mnohem lépe, než pouze přes obrazovku.

Výuku online také není třeba zavrhovat. V takovém případě je ale nutné velmi pečlivě vybírat vyučujícího. Pokud je totiž hodina špatně vedená, hrozí nebezpečí, že dítě svou pozornost velmi rychle přesune jinam. Získat ji zpátky je pak velmi složité. V případě opakovaných potíží pak může velká část lekce a vyučování celkem přijít vniveč.

Jak a kde s výukou cizích jazyků u dětí začít

Pokud plánujete vašeho předškoláka začít učit cizí jazyk, pečlivě vybírejte, kam ho na výuku dáte. Důležité je, aby lektor nebo škola měli s výukou menších dětí zkušenosti a věděli, jak k ní přistoupit. Špatným přístupem si totiž takto malé dítě může jazyk, v horším případě učení jako takové, znechutit na dlouhou dobu dopředu.

Chcete svého předškoláka učit angličtinu nebo jiný cizí jazyk? Neváhejte se na nás obrátit, rádi vám ve vašem úsilí pomůžeme. Naši lektoři mají s výukou menších dětí mnoho zkušeností. Vyučující děti do hodin aktivně zapojují, hrají s nimi výukové hry nebo společně například zpívají. Žáci se tak na učení pořád soustředí a nenudí se. Učení je tedy nejen efektivní, ale děti i baví.

Vybírat můžete mezi prezenční i online formou. Obě metody jsou, díky našim zkušenostem a nejmodernějším postupům, stejně kvalitní. Pokud to k nám máte například daleko, díky našemu propracovanému systému výuky to společně zvládneme i s pomocí počítače a webkamery.

Bc. Adéla Hronová
Manažerka Školy Populo
Adéla je šéfkou našeho produkčního oddělení. Vede tři týmy, které se starají o naše studenty a lektory. Zná dokonale naše služby a spolu s Metodickým centrem denně pracuje na jejich vylepšování.
Kontaktujte nás pro bližší informace o doučování
Zavolejte nám
Aktuálně nejsme u telefonu. Vyplňte kontaktní formulář a ozveme se vám co nejdřív.
Napište nám
+420
V případě zájmu o doučování v jiných městech nás kontaktujte na tel. +420 730 701 601, případně formou e-mailu na info@skolapopulo.cz.
Doučujeme také na Slovensku a v Anglii.
Sledujte nás na Instagramu!
© 2023 Vzdělávací centrum Populo
Provozovatelem stránek Škola Populo je Vzdělávací centrum Populo, z. s. IČO: 06746551, se sídlem Horní lán 1257/45, Nová Ulice, 779 00 Olomouc Spisová značka: L 16433 vedená u Krajského soudu v Ostravě. Provozovatelem stránky https://www.skolapopulo.cz/testovani-nanecisto je společnost Antecellere, s.r.o., IČ: 05928354, sídlem Jindřišská 901/5, Nové Město (Praha 1), 110 00 Praha, spisová značka C 273177/MSPH vedená u Městského soudu v Praze.
Používáme cookies, abychom vám zajistili co možná nejsnadnější použití těchto webových stránek. Pokud budete nadále prohlížet naše stránky, předpokládáme, že s použitím cookies souhlasíte.