Dříve nebo později se k ní dostane většina z nás. Mnozí se jí bojí, častokrát dokonce nahání strach. V posledním, tedy čtvrtém, roce gymnázia nebo střední školy hodiny nelítostně tikají a čas se neúprosně krátí. Tenhle strašák se však s přibývajícími dny stále zvětšuje. Maturita. Zkouška dospělosti, z matematiky brzy povinná pro všechny. Na dalších řádcích najdete několik tipů, jak ji zvládnout bez úhony a s vědomím, že jste udělali všechno, co jste udělat mohli. Nebudeme se tedy dále zdržovat, začínáme.
Strach
Ze zkušenosti víme, že strach ze špatně vykonané zkoušky se přibližuje postupně, nikdy nepřijde ze dne na den ani Vás nepřepadne v nestřeženém okamžiku. Téměř vždy o něm víte, nebo si jeho přítomnost alespoň díky náznakům uvědomujete.
Ať už děláte během těch čtyř let cokoli, ať už se snažíte sebevíc, poctivě vypracováváte domácí cvičení, postupně si do hlavy „naléváte“ všechny ty vědomosti, vypočítáte milion příkladů, nebo naopak na školu více či méně kašlete, stejně na Vás dolehne.
Potřebujete pomoct s přípravou na maturitu?
Zbavit se strachu není jednoduché, chce to odhodlání, pevnou vůli a zatnuté zuby. Čas před maturitou není jednoduchý, ani pro Vás, ani pro Vaše spolužáky, ba ani pro učitele. Jen si představte, v jakém musí být stresu až do chvíle, než se dozví výsledky. Nejste první ani poslední, kdo se s ním potýká. My však víme, jak se obav zbavit nebo jak je alespoň minimalizovat. Poradíme Vám.
První rada: Malé krůčky jsou více než jeden velký krok
Lucka, Týna, Martin, Robert a Emily. Skupina studentů připravující se na maturitu. Ani jeden z nich si nedokáže představit, co ho čeká. Co však všichni vědí je, že čas učení právě nastal. Jeden bez druhého by se při přípravách neobešli, sami by se k otevření učebnice neodhodlali. Proto se scházejí jednou týdně na dvě hodiny a počítají.
Důležité je se nepřepínat a klást si před sebe malé úkoly. Pokud by se scházeli každý den, brzy by začali vynechávat, jednou, dvakrát, třikrát a nakonec by z celého učení sešlo. Takhle plní malé úkoly a krůček za krůčkem se přibližují k cíli.
Každému z nich jde dobře něco jiného. Lucce geometrie, výpočet obvodu, obsahu a objemu, Týně kombinatorika a Martin si dokáže poradit téměř s každou rovnicí. Robertovi s Emily se naopak podaří správně vypočítat téměř každou slovní úlohu. Žádný z nich není dokonalý matematik, ale když dají hlavy dohromady, úlohu vždy vypočítají.
Náš první tip proto zní: Nemusíte se učit sami, utvořte skupinu. Ve třídě určitě nejste sami, kdo z matematiky maturuje, a scházejte se jednou týdně na dvě hodiny. Nevynechejte ani jednou. Vaše úsilí se Vám vyplatí.
Druhá rada: S pečlivostí nejdál dojdeš
Naší druhou radou je pečlivost. Buďte pečliví, každý příklad počítejte na samostatný list papíru, nebo jej z papíru, který máte pro výpočty, a který je často také poškrtaný a neúhledný, přepište na papír nový. Tento papír poté pečlivě označte a založte do složky. Proč? Ve vypočítaných úlohách se poté budete mnohem lépe orientovat a k vypočítaným příkladům a jejich postupům se budete moci kdykoli vrátit a znovu si je projít.
Například Lucka používá pořadače a eurosložky. Pokaždé, když příklad vypočítá, do pravého horního rohu napíše datum a jeho číslo. Emily si naopak popsané listy skládá na sebe podle tématu a vždy je scvakne kancelářským koníkem. Každému vyhovuje něco jiného, u zakládání je však důležité se příliš nezdržovat tím, jak papír, který zakládáte, vypadá.
Nepotřebujete mít každý papír pomalovaný ze všech stran a každý obrázek pestrobarevně vybarvený, u úkolů z matematiky je důležitá přesnost a rychlost výpočtu. Naše další rada proto zní, nezdržujte se kreslením, polepováním nebo vybarvováním, stačí jedno jednoduché označení. Čas, který ušetříte, můžete využít na zdokonalení se v tom, co Vám v matematice nejde.
Třetí rada: Tabulky – nejvěrnější přítel maturanta
Ať už narazíte na jakýkoli příklad, nenechte se jím zastrašit. Přemýšlejte a používejte základní vzorce. Jako například O=πr2, S=a*b nebo V=πr2v. Čím hrozivěji úloha na první pohled vypadá, tím jednodušší většinou je najít k ní řešení. Pozorně se na ni proto podívejte a zamyslete se.
Pokud si s ní ani poté nebudete vědět rady, otevřete tabulky, vašeho pro tuto chvíli nejvěrnějšího přítele, a hledejte. Je to jako s cizojazyčným slovníkem, pokud se chcete dorozumět bez použití mobilního přístroje, je nejjednodušší naučit se v něm rychle najít to, co právě potřebujete. Čím rychleji se v něm zorientujete, tím rychleji se dorozumíte.
Naše další rada proto zní: naučte se pracovat s tabulkami, ve chvílích nejtěžších Vám mohou pomoci. Další možností je využít učebnice, které Vám taktéž mohou při přípravě na maturitu z matematiky pomoci.
Tip nakonec: Když nic nepomáhá, pomůže lektor
Když studijní skupina ani tabulky nepomáhají a mezery se stále objevují, je čas najít lektora. Lektor, pro někoho to slovo může znít hrozivě, pro jiného zase málo vážně a někdo zase řekne, že učitelů má dost i ve škole a nač by potřeboval lektora. Jak už jsme psali před chvílí, každý student je jiný a každému něco jiného vyhovuje. V tuto chvíli však zahoďte veškeré postoje, ať už pozitivní nebo negativní, stranou.
Lektor je osoba, která Vám pomůže prokličkovat cestou plnou nástrah, na jejímž konci se stanete vítězem. Při jeho výběru Vám může pomoci právě Škola Populo. Díky ní se setkáte s člověkem, kterému budete důvěřovat, budete jej respektovat a stanete se přáteli. Ve Škole Populo to není jenom o doučování, ale především o porozumění, vstřícnosti a ochotě udělat vše pro to, abyste ve svém životě pokořili další metu. Existuje hned sedm důvodů, proč je Škola Populo skvělou volbou.
Své pobočky má Škola Populo v Olomouci, Praze, Brně, Plzni, Hradci Králové a Ostravě, ovšem lektory má po celé České republice. Dokážou Vám proto najít vhodného lektora, i když jste z toho nejvzdálenějšího místa. Proto pokud potřebujete pomoci nebo poradit, neváhejte se obrátit na Školu Populo. Zvládneme to společně.