Matematika patří k předmětům, které tradičně činí většině žáků potíže. Písemky na konci školního roku, přijímačky na střední školu nebo maturita jsou noční můrou nejednoho studenta. Ptáte se, jak se stresu z matematiky zbavit? A jak se ji co nejefektivněji učit?
V první řadě platí obecné pravidlo, že matematiku se nelze memorovat nazpaměť, ale nutno ji procvičovat na praktických příkladech. Přesto ne každý se zvládne učit sám, a ne každý také pochopí složitější látku a bude muset vyhledávat nějaké profesionální doučování matematiky, kde by mu lektor jasně a přehledně vysvětlil, jak na obtížné příklady.
Co však dělat, když vyčerpáte všechny příkladové úlohy, které máte ve školním sešitě nebo z testů, co byly minulý rok na CERMATECH? Ideální je pořídit si nějakou učebnici nebo cvičebnici matematiky, která obsahuje příkladová cvičení, jež nám nelehkou látku pomohou zautomatizovat.
Potřebuji připravit k maturitě
Které učebnice matematiky bych si měl tedy pořídit?
První věc, kterou bude každý student matematiky, ale i fyziky a chemie, potřebovat jsou Matematické, fyzikální a chemické tabulky pro střední školy, v nichž najdete základní vzorce.
Přestože by se mohlo zdát, že v době internetu jsou tištěné tabulky zbytečností, jejich výhodou je kompletní přehled středoškolské matematiky v jedné útlé knize, do kterého lze jednoduše a snadno nahlédnout a mít celostní přehled o tom, co byste měli v posledním ročníku před maturitami znát.
Asi nejznámější je klasická cvičebnice Františka Bělouna Sbírka úloh z matematiky pro základní školu, které se díky velkému nápisu jména autora na obálce dodnes přezdívá jednoduše jako „Běloun“. Tato sbírka obsahuje kompletní osnovy učiva pro základní školy a může být zároveň použita i k přípravám na přijímačky na střední školu. Na druhou stranu je dnes již mnohými školami považována za příliš složitou, protože současní žáci nemají takový počet hodin matematiky jako tomu bývalo kdysi, a mohou ji díky její náročnosti používat i dnešní maturanti.
Pro opakování se také hodí pracovní sešity – Přijímačky – Matematika – příprava na jednotné přijímací řízení SŠ (nakl. Taktik) pro 9. třídy ZŠ. V tomto pracovním sešitu najde žák jednak sedm tematických okruhů, které se v přijímacích testech objevují: (1) celá čísla, zlomky, mocniny a odmocniny, (2) jednotky délky, obsahu a objemu, (3) tabulky, diagramy a procenta, (4) algebraické rovnice a výrazy, (5) slovní úlohy, (6) geometrické výpočty a (7) konstrukční úlohy a poté šest ukázkových testů (včetně klíče), kde jsou tyto modelové příklady obsaženy. V aktualizovaném vydání vychází každý rok.
Sbírka úloh z matematiky pro přípravu k maturitní zkoušce a k přijímacím zkouškám na vysoké školy od Josefa Kubáta obsahuje 120 příkladů s možností volby, s výsledkem řešením a samozřejmě i vysvětlenou látkou. Kniha také obsahuje seznam častých chyb a nedostatků studentů.
K nesmrtelným klasikám patří Přehled středoškolské matematiky od Josefa Poláka z roku 1977, která vychází dodnes a má již deváté přepracované vydání z roku 2008. To obsahuje deset kapitol se vzorově řešenými příklady. Kniha podává ucelený přehled středoškolského učiva matematiky, obsahuje stručný výklad pojmů a praktickou aplikaci učiva.
Dalším možným zdrojem pro studium je Matematika, příprava k maturitě a k přijímacím zkouškám na vysoké školy od Jindry Petákové z roku 1998. Ta obsahuje dvacet tematických kapitol, 1200 očíslovaných úloh s mnoha obměnami a samozřejmě i výsledky na konci knihy. Kniha je zaměřena na složitější matematiku, a to jak pro ty, co studují na nějaké formě střední školy (gymnázium, průmyslová či ekonomická škola), tak pro ty, co se chystají k přijímacím zkouškám.
Nová forma maturity si žádá i nový typ cvičebnic, které budou cíleny přímo na typ příkladů, jež se v testech z matematiky objevují a budou také zohledňovat aktuální proměny zadání. Přesně takovou je cvičebnice s výstižným titulem Maturita 2016 – 2017 od celého kolektivu matematiků. Kniha je orientována obecněji a je dělena do čtyř částí, a to: (1) úvodních informací (o průběhu testu, typech testových úloh a návodu k jejich řešení), (2) testových úloh samotných (v každém z dvaceti okruhů je kolem devíti úloh), (3) cvičné didaktické testy (tři modelové testy, odpovídající strukturou ostrým maturitním testům), (4) klíč k testům.
Sbírka úloh z matematiky pro SOŠ, SOU a nástavbové studium od Milady Hudcové a Libuše Kubičíkové z roku 2000 obsahuje několik tematických celků (komplexní čísla, kombinatorika a pravděpodobnost, vektorová algebra a analytická geometrie v rovině, posloupnosti a řady). Autorky vyšly ze své vlastní pedagogické činnosti a příklady v učebnicích jsou sice cíleny více pro střední odborné školy a učiliště. Na druhou stranu jejich obsah je samozřejmě univerzálně platný a mohou je využít i žáci, kteří se připravují na maturity nebo na přijímací zkoušky na vysokou školu.