O nás
O nás Lektoři Zaměstnanci Metodické centrum Nezisková činnost
Doučování
Doučování Výuka jazyků Příprava na zkoušky Online výuka Prezenční výuka
Časté otázky Služby
Služby Vstupní testy Testování nanečisto Procvičování online Dárkové poukazy
Reference Ceník Galerie Blog Kariéra Kontakt
Úvod Blog Přijímací zkoušky Jak si vybrat střední školu ve 4 krocích z pohledu studenta i rodiče

Jak si vybrat střední školu ve 4 krocích z pohledu studenta i rodiče

Jak si vybrat střední školu ve 4 krocích z pohledu studenta i rodiče
14. 2. 2022
Přijímací zkoušky

Ruku na srdce, kolik z nás mělo možnost si vybrat střední školu ve svých 14 letech svobodně? A kolika z nás střední školu prostě vybrali rodiče se slovy „víme, co je pro tebe nejlepší“

Výběr střední školy je jedním z nejdůležitějších milníků v životě teenagera. Zásadním způsobem totiž ovlivňuje jak období jeho dospívání od 14 do 18 let, tak následnou kariéru. Měnit školu není žádná legrace, proto výběru věnujte dostatečnou pozornost a žádný ze 4 kroků nepodceňte

Krok č. 1 při výběru střední školy – Upřímný rozhovor rodiče s dítětem

Vyhraďte si na sebe s dcerou / synem odpoledne, zajděte společně do kina, na brusle nebo třeba na hranolky a colu a upřímně si promluvte o tom, co od výběru střední školy očekáváte

Pokud jste dosud od dětí slýchali k výběru střední školy jen „je mi to jedno, nechce se mi nikam či nemám žádné ambice“, nezoufejte. Nedostatek zájmu často pramení z nízkého sebevědomí. Možná vás nasměrují následující otázky. 

Otázky při výběru střední školy
 • Jaký z předmětů ve škole tě nejvíc baví (humanitní, technické, umělecké zaměření školy)
 • Vzpomeneš si na nějakou aktivitu ve škole, při které ses dostal do flow (nevnímal jsi čas, jelikož tě aktivita pohltila)
 • Jaký typ školních úkolů ti nejvíce vyhovuje (samostudium, společná práce s více kamarády, prezentace…)
 • Cítíš se lépe v davu, nebo ti nevadí být středem pozornosti (introvert vs. extrovert)
 • V jakém prostředí bys chtěl jednou pracovat (sám, obklopen lidmi, venku, v kanceláři…)
 • Máš nějakou činnost, která tě baví (psát, počítat, kreslit, tancovat, běhat, přemýšlet logicky, pracovat s počítačem, prezentovat, učit se, mluvit cizími jazyky)

Pokud v současné chvíli vaše dítě v nějakém předmětu zaostává, nemusí to být tím, že pro něj nemá nadání. Například u matematiky je nechuť často způsobená tím, že učitelé neumí děti pro výuku nadchnout či látku vysvětlit. V takovém případě pomůže doučování matematiky

Krok č. 2 – Vymezení silných stránek studenta pro správný výběr střední školy

V rámci rozhovoru si poznamenejte každou maličkost, která vás napadne. Samozřejmě pokud dítě baví běhat, neznamená to, že se musí stát atletem a měli byste ho hned přihlásit na sportovku. O profesích je třeba přemýšlet komplexně. Pokud se vám podaří vybrat konkrétní obor střední školy, zkuste se společně zamyslet, jaké profese by student mohl po absolvování oboru dělat

Například se střední školou ekonomickou se nabízí širší řada uplatnění od účetní, bankéře, finančního poradce, analytika, učitele matematiky, obchodního zástupce, po podnikatele či finančního referenta. Naopak s taneční konzervatoří je uplatnění omezenější – absolvent se může živit jako tanečník, choreograf či učitel tance. Je ale jasné, že pro studium ekonomky je základním předpokladem mít rád matematiku a pro konzervatoř je základním pojítkem láska k tanci. Proto při výběru střední školy nezapomínejte pečlivě zvážit, co má student opravdu rád

Krok č. 3 – Kam dát dítě na střední školu z pohledu rodiče

Rodiče dělají jednu častou chybu. Pokud je dítě dobrým studentem, rodiče mu často zakazují učňovské obory se slovy „tebe je na kuchaře / pokrývače / cukráře škoda, však se učíš dobře“. To je ale nesmysl. Dnes už dávno neplatí, že učňovské obory jsou pro méně nadané studenty. Však se zeptejte, kolik dnes vydělávají pokrývači nebo jaké cukrářské umění jsou schopni vytvořit naši i světoví cukráři. Navíc s řemeslem snadno seženete uplatnění i v cizině, na rozdíl od spousty vysokoškolských oborů.  

Samozřejmě to, že dítě vystuduje na cukráře, neznamená, že bude jednou péct špičkové pain au chocolat v pařížské cukrárně. Na druhou stranu i student ekonomky může skončit jako řadový zaměstnanec bez ambicí. Proto byste neměli střední školy vybírat na základě dobrého či špatného prospěchu, ale na základě toho, co dítě baví, v čem se cítí jistý a kde se vidí v budoucnu. 

Krok č. 4 – Zjistěte si o střední škole maximum a zajděte si na den otevřených dveří

Zaujala vás nějaká střední škola? Hurá! Pusťte se do dalších kroků a žádný z nich nevynechejte. Přejeme vám hodně štěstí při přijímacích zkouškách na střední školu – jejich úspěšnost můžete zvýšit díky doučování na přijímačky či díky přijímacím zkouškám nanečisto

 • Prostudujte si podrobně web střední školy.
 • Podívejte se na učitelský sbor, vyučované předměty, mimoškolní aktivity, výměnné pobyty, výlety a další aktivity. 
 • Poptejte se ve vašem okolí, zda někdo na danou střední školu chodí. 
 • Vygooglete si reference o střední škole, zaměřte se jak na negativní, tak na pozitivní ohlasy. 
 • Vydejte se na den otevřených dveří ve škole.
 • Pokud vás zajímá více, oslovte střední školu sami a domluvte si konzultaci
 • Zjistěte si, jak by se student do školy dopravoval (je v jiném městě, jak mu navazují spoje, bydlel by doma nebo na internátu).
 • Zjistěte si informace o stravování (společné snídaně, svačiny, výběry z obědů, potravinové intolerance). 
 • Prověřte, zda je střední škola soukromá či veřejná (školné, poplatky). 
 • Potvrďte si, jaké ukončení střední škola má (výuční list, maturita). 

Zkuste se s vaším dítětem dobrat společnému řešení ohledně střední školy. Finální rozhodnutí by ideálně mělo padnout ze strany studenta, ale vy byste si měli být jistí, že se jedná o správné rozhodnutí. Přejeme vám hodně štěstí při výběru střední školy

Kontaktujte nás pro bližší informace o doučování
Zavolejte nám
Aktuálně nejsme u telefonu. Vyplňte kontaktní formulář a ozveme se vám co nejdřív.
Napište nám
+420
V případě zájmu o doučování v jiných městech nás kontaktujte na tel. +420 730 701 601, případně formou e-mailu na info@skolapopulo.cz.
Doučujeme také na Slovensku a v Anglii.
Sledujte nás na Instagramu!
© 2023 Vzdělávací centrum Populo
Provozovatelem stránek Škola Populo je Vzdělávací centrum Populo, z. s. IČO: 06746551, se sídlem Horní lán 1257/45, Nová Ulice, 779 00 Olomouc Spisová značka: L 16433 vedená u Krajského soudu v Ostravě. Provozovatelem stránky https://www.skolapopulo.cz/testovani-nanecisto je společnost Antecellere, s.r.o., IČ: 05928354, sídlem Jindřišská 901/5, Nové Město (Praha 1), 110 00 Praha, spisová značka C 273177/MSPH vedená u Městského soudu v Praze.
Používáme cookies, abychom vám zajistili co možná nejsnadnější použití těchto webových stránek. Pokud budete nadále prohlížet naše stránky, předpokládáme, že s použitím cookies souhlasíte.