874 rodičů si v dubnu vybralo Školu Populo. Děkujeme ❤️. V květnu zbývají poslední volná místa a konzultace ZDARMA.

Kontaktujte nás na +420 730 701 601
O nás
O nás Lektoři Zaměstnanci Metodické centrum Nezisková činnost
Doučování
Doučování Výuka jazyků Příprava na zkoušky Online výuka Prezenční výuka
Časté otázky Služby
Služby Vstupní testy Testování nanečisto Procvičování online Dárkové poukazy
Reference Ceník Galerie Blog Kariéra Kontakt
Úvod Blog Maturita Co jsou funkční styly a jak je správně používat?

Co jsou funkční styly a jak je správně používat?

Co jsou funkční styly a jak je správně používat?
23. 4. 2024
Maturita

Na cestě k maturitní zkoušce se může zdát, že jsou funkční styly a slohové postupy jako pestrý mozaikovitý obrázek – různorodé a někdy matoucí. Porozumění těmto stylům a postupům však může být klíčem k úspěchu. Po přečtení tohoto článku si díky praktickým tipům nebudete muset lámat hlavu s tím, jak dané postupy a styly rozeznat či použít.

Proč je dobré znát funkční styly?

Funkční styly v jazyce nám odhalují pozadí úspěšné komunikace, kde každý jazykový prostředek určuje konkrétní styl dorozumívání. Od každodenního prostěsdělovacího stylu po odborné publikace či umělecká vyjádření – každý z těchto stylů poskytuje návod na to, jak úspěšně sdělit své myšlenky. Pochopení těchto jazykových stylů nejenže pomáhá ve školních slohových pracích, ale představuje klíč k efektivní komunikaci

Před začátkem prostudování tohoto článku je důležité ujasnit si důležité pojmy.

Slohový postup představuje zásady, jimiž se řídí tvorba sdělení po stránce tematické a jazykové.

Funkční styl je způsob cíleného výběru a uspořádání jazykových prostředků s ohledem na funkci sdělení.

Slohový útvar je typ sdělení s charakteristickými rysy užívaný v ustálených komunikačních situacích.

Potřebujete doučování z českého jazyka?
Vyzkoušejte individuální výuku ve Škole Populo. Naši lektoři se vám přizpůsobí na míru a vy tak budete mít jistotu, že se zaměříte přesně na to, co vám dělá potíže. Připravíme vás také na maturitu nebo na přijímací zkoušky. 

Slohové postupy

Informační

Jednoduchost: zaměřuje se především na přímé a stručné předávání informací

Konstatování faktů: fakta o událostech, čase a místě (nezabývá se detaily) 

Jasnost, srozumitelnost: časté výčty

Uplatnění: SMS, dopis, oznámení, žádost, zpráva, reklama

Vyprávěcí

Příběhový základ: zaměřuje se na vyprávění příběhu nebo události, autor postupně představuje děj, postavy, místo a čas

Rozvoj děje: časté dialogy

Postavy a jejich charakteristika: vlastnosti, motivace, vnitřní konflikty

Jazykové prostředky: přímá řeč, metafory nebo přirovnání, dějová slovesa

Uplatnění: román, povídka, pohádka, novinářská reportáž, autobiografický text

Nejvíce mi pomohlo vše převádět do praxe. U této látky je to snad největší pomocník. Samozřejmě do hlavy to člověk dostane nejlépe hrou. Já jsem si denně zkoušela přiřazovat papírky (viz. foto) a po týdnu jsem s touto látkou neměla nejmenší problém.
— Lektorka Školy Populo, Lucie Z.