Pololetí se pomalu blíží a spolu s ním také pololetní písemné práce a testy, kterých není málo. V takové situaci, ale i před každou jinou písemnou prací, je důležité vědět, na co se s vaší ratolestí zaměřit a co všechno den před zkouškou stihnout. Děti se těchto zkouškových období často bojí a jsou ve stresu. Pomoc rodičů, jejich důvěra a dobrá organizace přípravy jim však může pomoci zvládnout všechno levou zadní.
Potřebujete doučování?
To, co nejvíce pomáhá, je správné soustředění energie na to, co je opravdu důležité. Přečtěte si našich 6 tipů, které mohou vašemu dítěti pomoci s přípravou na jakoukoli zkoušku.
Zopakujte s nimi, co už znají
Jestli vaše dítě čeká zkouška v následujících 24 hodinách, není dobré, aby se pokoušelo naučit něco nového. Pod tlakem a stresem z blížící se zkoušky není dětský mozek schopen přijímat a vstřebávat další informace.
Je mnohem lepší, když si děti budou opakovat to, co už znají, a budou si například pročítat svoje starší poznámky. Děti si také mohou projít zadaní předešlých písemek od daného vyučujícího, aby byly seznámené se stylem jeho otázek a způsobem hodnocení. Mnohým pomáhá, když si pro lepší zapamatování vymyslí nějakou mnemotechnickou pomůcku, kterou mohou při testu použít.
Příklady známých mnemotechnických pomůcek:
Římské číslice
Ivan Vedl Xenii Lesní Cestou Do Města
LaCoDoMo
Vitaminy rozpustné v tucích
zADEK
Čísla IZS
Policie 158 (8 jako pouta)
Hasiči 150 (0 jako rybník)
Záchranná služba 155 (5 jako invalidní vozík)
Počty dní v jednotlivých měsících počítáme na kloubech rukou. Kloub znamená 31 dní.
Kromě výše zmíněných “berliček pro paměť” si samozřejmě každý běžně vytváří své vlastní pomůcky na základě vlastní fantazie a asociací.
Odměňte je za poctivou přípravu
Jestli je vaše dítě nervózní (kdo by se divil!), je důležité jej za odvedenou práci odměnit. A pokud mu uvaříte jedno z jeho nejvíce oblíbených jídel, určitě mu uděláte radost. A jako dezert oblíbená zmrzlina.
Zvedněte jim sebevědomí
Ať už vaše dítě čeká maturita nebo jsou pod tlakem kvůli splnění podmínek pro přijetí na vysněnou vysokou školu, je naprosto normální, že o sobě studenti po zkoušce pochybují. I když jim nemůžete zabránit v tom, aby cítili obavy (pokud ovšem nemáte kouzelnou hůlku), připomínejte jim, co všechno už dokázali, a že tuto zkoušku zvládnou stejně tak.
Povzbuďte děti, aby šly brzy spát
Možná budou mít děti nutkání k tomu, aby zůstaly celou noc vzhůru a biflovaly se, ale to může mít spíše negativní dopad na jejich výkon u zkoušky. Povzbuďte je k tomu, aby šly brzo spát a měly alespoň 8 hodin spánku. Probudí se tak odpočatí a nabuzení čelit výzvě, která je čeká.
Připravte si vše potřebné ke zkoušce
Pokud si děti celý den pročítají poznámky, může pro ně být vítanou a důležitou přestávkou nachystání a sbalení všeho potřebného na zítřejší písemku. V každém případě je dobré si s sebou vzít i několik náhradních propisek.
Jestli píšou zkoušku z matematiky, měly by si dvakrát zkontrolovat, je potřeba zkontrolovat jaké pomůcky budou potřebovat (kalkulačka, pravítka, kružítko, tabulky apod.). Zkoušky mohou také mít striktní pravidla ohledně telefonů, takže se ujistěte, že o tom děti vědí a uloží si telefony bezpečně do batohu nebo do skříňky před tím, než vstoupí do místnosti. V případě, že budete mít vše nachystané večer před zkouškou, mohou se děti ráno vzbudit s klidným pocitem a vyrazit do školy bez zbytečného stresu.