Studenti – nezvládli jste letos maturitu a čeká vás opravný termín? Jistě vám v hlavě víří tisíc otázek. Od těch „jestli to podruhé zvládnete“, po ty „na co se připravit a na co nezapomenout“.
Samotný fakt, že musíte opravovat maturitní zkoušku je nejspíš sám o sobě dost stresující. Dohánění učiva, šprtání do noci, nejistota. Vyrovnat se se stresem musíte zvládnout sami, ale zjistili jsme za vás vše potřebné, co se hodí před opravnou maturitou vědět.
Opravné termíny maturit v roce 2021
Studenti, kteří neuspěli u maturity, mají nárok si maturitní zkoušku opravit. O opravný termín si musí zažádat u ředitele školy obvykle do 25. června – tento rok byla lhůta prodloužená do 23. července pro společnou část a 30. července pro profilovou část.
Opravné termíny maturit budou letos probíhat v období od 1. do 10. září 2021 u didaktických testů, profilová část až do 30. září 2021 a praktická část do 13. října 2021.
Potřebuji pomoct s přípravou na maturitu
Jak probíhají opravné termíny maturit
Maturitní zkouška se skládá z první společné části – český jazyk a literatura a cizí jazyk, nebo matematika. Ve druhé profilové části studenti skládají zkoušku opět z českého jazyka a literatury, z cizího jazyka (pokud si ho zvolili i ve společné části) a z dalších 2 až 3 profilových zkoušek. Studenti opakují pouze ty části zkoušek, ve kterých neuspěli.
Jak se připravit na opravné zkoušky z maturity
Pokud vás čeká opravná zkouška z maturity, není třeba se hroutit. Nejste první ani poslední, kdo maturitu nezvládl na 1. pokus. Je důležité zachovat chladnou hlavu a hlavně – nepodcenit přípravu. Jak se připravit na opravný termín, abyste tentokrát uspěli na výbornou?
8 tipů, jak zvládnout opravnou maturitu
- Nejprve se doučte učivo, na kterém jste pohořeli. Získáte sebevědomí a můžete jít dál.
- Udělejte si plán na učení a opakování látky a snažte se ho dodržovat.
- Ve dvou se to lépe táhne. Scházejte se s dalšími studenty, které čeká opravná maturita a vzájemně se podporujte.
- Nebojte se říct si o pomoc. Než se hodiny trápit nad pochopením učiva, raději poproste o konzultaci spolužáky a spolužačky, kteří mají látku v malíku.
- Chcete vsadit raději na odbornou pomoc? U nás ve Škole Populo se vás ujmou zkušení lektoři. Máte na doučení látky 2 měsíce, nebo 2 týdny? Žádný problém, společně vše zvládneme. Na opravnou maturitu vás připravíme v jedné z našich kamenných učeben po celém Česku nebo na online lekcích.
- Mimo učení hodně odpočívejte. Denně spěte minimálně 8 hodin.
- Jezte zdravě a pijte hodně vody, ať se cítíte fit.
- Každý den choďte ven na čerstvý vzduch, nebo se rovnou učte venku. Co si takhle učivo opakovat při procházce v parku nebo při běhání?
Covid opatření u opravných maturit 2021 – sledujte aktuality
Před maturitními zkouškami na jaře 2021, se studenti museli otestovat, jinak by nebyli ke zkoušce připuštění. Je velmi pravděpodobné, že podobné pravidlo bude platit i na podzim. Doporučujeme sledovat oficiální Covid portál, kde Ministerstvo vnitra informace pravidelně aktualizuje.
Ke dni 1. srpna 2021 platí, že v místnosti může být při maturitě pouze 20 osob – a je tedy povolená osobní účast zkoušených i zkoušejících. Účast na maturitní zkoušce je aktuálně podmíněná jednou ze 4 podmínek.
- negativní PCR test (do 7 dní od testování)
- negativní antigenní test (do 72 hodin)
- laboratorní potvrzení, že jste prodělali covid (max. před 180 dny)
- uplynutí doby 14 dní od aplikace 2. dávky vakcíny (dvoudávkové, nebo jednodávkové vakcíny)
Možností, kde se nechat otestovat, je dnes už hodně. Nezapomeňte si před maturitou včas rezervovat termín v nejbližším odběrovém místě, nebo si zjistěte, zda bude testování probíhat u vás ve škole. Aktuálně máte nárok na 4 antigenní testy a 2 PCR testy za měsíc zdarma.
Nejste na to sami. S učením vám pomůžeme
Opravujete maturitní zkoušku z matematiky a nemůžete přijít na kloub kvadratickým rovnicím, logaritmickým funkcím nebo pravděpodobnostním úlohám? Netrapte se zbytečně. Naši lektoři ve Škole Populo s vámi problematické příklady projdou a pomohou vám vše pochopit. Na dálku i osobně v našich kamenných učebnách.
Autor:
BSc. Nikola Domluvilová