874 rodičů si v dubnu vybralo Školu Populo. Děkujeme ❤️. V květnu zbývají poslední volná místa a konzultace ZDARMA.

Kontaktujte nás na +420 730 701 601
O nás
O nás Lektoři Zaměstnanci Metodické centrum Nezisková činnost
Doučování
Doučování Výuka jazyků Příprava na zkoušky Online výuka Prezenční výuka
Časté otázky Služby
Služby Vstupní testy Testování nanečisto Procvičování online Dárkové poukazy
Reference Ceník Galerie Blog Kariéra Kontakt
Úvod Blog Učení Není cena jako cena...

Není cena jako cena...

Není cena jako cena...
1. 8. 2019
Učení

Čísla, vzorce, peníze, daně, výplaty, účetnictví, tabulky a mnoho dalšího. To si představí lidé, když se řekne ekonomie. Už samo o sobě právě tohle slovo mnohým nahání hrůzu, někdy dokonce větší než předmět matematika, která obsahuje alespoň tu geometrii, kde si mnozí mohou vylepšit skóre.

Obecně asi největším strašákem je pro studenty a studentky středních škol a gymnázií maturita. Mnozí se jí obávají a u řady z nich vzbuzuje dokonce strach. A co teprve, když tahle dvě slova, maturita a ekonomie, spojíte do sousloví maturita z ekonomie. A právě té se v tomto článku budeme věnovat.

Školní zkouška

Maturita z ekonomie je zkouškou školní, profilovou, proto je plně v režii středních škol. Záleží přitom na oboru, který studujete. Podle něj se odvíjí množství otázek a okruhů, které se k maturitě máte naučit.

Eliška s Veronikou jsou studentky obchodní akademie, každá z nich však studuje jiný obor. Eliška ekonomické lyceum a u maturity ji čeká 25 ekonomických otázek. Veronika má situaci trošku komplikovanější, protože studuje cestovní ruch a čeká ji kombinovaná maturita složená konkrétně z 19 ekonomických otázek a z 6 dalších ohledně cestovních kanceláří.

Potřebujete doučování?
Ve Škole Populo doučujeme všechny předměty základních i středních škol, vybrané předměty vysokých škol a cizí jazyky. Objednejte si své doučování.

 

Každý obor má ekonomii jinak náročnou a je mu přidělena také různá týdenní hodinová dotace. To v praxi znamená, kolik hodin předmětu každý týden máte. Proto se setkáváme s čistě ekonomickou maturitou, tzv. „mixem“,  nebo ji obor nemá u maturity vůbec. Rozhodnutí, zdali ji do školní části zařadí, závisí na řediteli konkrétní školy.

Tipy, jak uspět

Při učení na jakoukoli zkoušku je důležité postupovat systematicky a u ekonomie to platí především. Jde o to myšlenky si správně utřídit a než začnete s jakoukoli přípravou, pořádně si své kroky promyslete. Níže vám nabídneme několik tipů, jak postupovat, abyste u této zkoušky uspěli.

1. Sešity

Listy papíru, blok, sešit nebo eurosložky, zkrátka cokoli, kam jste si zapisovali poznámky z hodin ekonomiky. Však to znáte, učitel něco povídá, vy ho v některých případech ani neposloucháte, a jen bezduše opisujete, co napsal na tabuli.

Právě tyhle poznámky se snažte najít, je možné, že se budou krčit někde pod hromadou jiných materiálů nebo budou zastrčené někde v pozůstatcích z dob minulých. Vyhrabejte je! V tuto chvíli jsou tím nejdůležitějším, co máte.

Pokud ani po dlouhém hledání nevíte, kde by mohly být nebo jste si jistí, že jste je vyhodili, neváhejte a požádejte spolužačku nebo spolužáka o pomoc. Určitě vám sešity z ekonomie rádi půjčí na opsání.

2. Opisujte, nekopírujte

Nejlepším pomocníkem, jak si část učiva zapamatovat, je jeho opisování. Pokud tedy potřebujete nějaký materiál namnožit, přepište si ho. Nemáme nic proti kopírování, i to je někdy potřeba, ale v rámci opakování si najděte čas na to, abyste si učební materiál ručně přepsali.

3. Vytvořte si portfolio

Pokud už materiály máte, začněte s vypracováváním ekonomických otázek. Ty najdete na webových stránkách školy, případně vám je poskytne vyučující.

Každou otázku si napište na samostatný list papíru a pečlivě si ji označte. Pokud maturujete z „mixu“ otázek, poslouží skvěle barevné štítky, na něž si napíšete předmět, ze kterého otázka je.

Ke každé otázce si vypište všechno, co k ní vítePokud si nejste jistí, používejte učebnice nebo doporučenou literaturu. Na internet se obracejte vždy jako na posledního rádce. Strýček Google může být sice v některých oblastech vítaným pomocníkem, často vás však může poslat špatným směrem. Dávejte si na něj proto pozor a všechny informace si raději několikrát ověřte.

Pokud je u otázky příklad, neváhejte si napsat také vzor výpočtu. Každý papír vložte do samostatné eurosložky. Pokud dáte složky k sobě a přehledně je seřadíte, bude se vám v nich lépe a rychleji hledat.

Škola Populo, tipy na procvičování

4. Sami sebe zkoušejte

Mluvte nahlas. Někomu pomáhá sednout si před zrcadlo, jinému zase, když to říká někomu jinému. Nebo si můžete před sebe posadit plyšové hračky a „učit je“ jako ve škole. Zbavíte se tím trémy, učivo si zopakujete a zažijete.

Pomůže vám také, když si zadání konkrétních otázek napíšete na malé papírky a vždy si jeden vylosujete, je pak jen na náhodě, v jakém pořadí budete učivo opakovat.

5. Přepisujte

Další tipem, který vám může pomoci, je psaní. Vytáhněte si konkrétní ekonomickou otázku a napište si na papír všechno, co víte. Výsledek potom porovnejte s vámi vypracovanou otázkou a sami sebe opravte, použijte třeba červenou propisku stejně jako učitel. Můžete tak sami zhodnotit své znalosti. „Umím na tuto otázku odpovědět?“ „Mám ještě malé mezery?“ „Nebo se mám tuto otázku ještě doučit?“

6. Den před zkouškou se neučte

Určitě jste to už slyšeli a my vám to rádi ještě jednou zopakujeme. Jeden den před zkouškou je už pozdě na to, abyste se učili, pokud to neumíte doteď, učení na poslední chvíli Vám moc nepomůže. V hlavě budete mít ještě větší zmatek než předtím. Raději jděte ven, vyrazte na výlet nebo se sejděte s kamarády.

Tipů a triků, jak se lépe a efektivněji učit, je celá řada. Nezapomeňte na to, že to, co se učíte, vás musí zajímatVypěstujte si vůli k učení, práce poté půjde lépe. Bonusem bude i to, že se vám zlepší paměť, jen musíte vědět, jak na to.

Žádný strach, ono to dobře dopadne!

Pokud se přípravě budete opravdu poctivě věnovat, vždycky si něco zapamatujete. Tady platí přímá úměrnost, čím více budete opakovat, tím větší budou vaše vědomosti. Ale pokud vám učení už od začátku neleze do hlavy a Vy víte, že přípravu sami nezvládnete, neváhejte a zvolte lektora.

Lektor je člověk, který vám rozumí. Stejně jako Vy si prošel obdobnou zkouškou, proto se vám nebude smát, pokud nebudete znát odpověď. Společně se pustíte do příprav a lektor vám dovysvětlí vše, co bude potřeba. Jednou z možností, kde ho hledat, je Škola Populo.

Koordinátorky doučování vám najdou vhodného lektora, ať už jste z kterékoli části České republiky. Navrhnou vám intenzitu lekcí přímo na míru, zodpoví všechny vaše otázky a vymyslí dokonalé řešení přímo pro vás.

Své pobočky má Škola Populo v Praze, Brně, Olomouci, Plzni, Hradci Králové a Ostravě, avšak lektory má po celé České republice, využít můžete také online výuku, kterou taktéž nabízí. Pokud doučování hledáte nebo vás cokoli zajímá, neváhejte se na Školu Populo obrátit.

Autor:

BSc. Nikola Domluvilová
Ředitelka správy kurzů
Nikola vede tým koordinátorek, které se starají o hladký průběh každého doučování. Je „strážkyní“ klientského servisu, hlídá, aby vše běželo tak, jak má a vyřeší jakoukoli nestandardní situaci.
Pro bližší informace vyplňte nezávazný formulář
Zavolejte nám
Aktuálně nejsme u telefonu. Vyplňte kontaktní formulář a ozveme se vám co nejdřív.
Konzultace zdarma – Napište nám
Beru na vědomí zpracování osobních údajů.
V případě zájmu o doučování v jiných městech nás kontaktujte na tel. +420 730 701 601, případně formou e-mailu na [email protected].
Doučujeme také na Slovensku.
© 2024 Vzdělávací centrum Populo
Provozovatelem stránek Škola Populo je Vzdělávací centrum Populo, z. s. IČO: 06746551, se sídlem Horní lán 1257/45, Nová Ulice, 779 00 Olomouc Spisová značka: L 16433 vedená u Krajského soudu v Ostravě. Provozovatelem stránky https://www.skolapopulo.cz/testovani-nanecisto je společnost Antecellere, s.r.o., IČ: 05928354, sídlem Jindřišská 901/5, Nové Město (Praha 1), 110 00 Praha, spisová značka C 273177/MSPH vedená u Městského soudu v Praze.
Používáme cookies, abychom vám zajistili co možná nejsnadnější použití těchto webových stránek. Pokud budete nadále prohlížet naše stránky, předpokládáme, že s použitím cookies souhlasíte.