Podání přihlášek
Každý žák, který se chystá na střední školu či víceleté gymnázium, musí podat přihlášku na jím vybranou střední školu. Od 1. ledna 2024 má být účinná novela školského zákona od MŠMT, která má za cíl digitalizaci přijímacího řízení na střední školy.
Dle této novely by měli mít uchazeči možnost podání přihlášek elektronicky, navýšení počtu přihlášek a prioritní seřazení škol. Zároveň by měli mít jednodušší přístup ke zjištění informací, zda byli přijati na SŠ.
V prvním kole přijímacího řízení budou moci žáci, podle nové novely školského zákona, podat až tři přihlášky. Přihlásit se budou moci na tři střední školy nebo na tři maturitní obory, které jsou na jedné střední škole. Žáci budou muset prioritizovat svůj výběr středních škol na přihláškách. Tedy upřednostnit tu, na kterou nejvíce chtějí. Tato volba po podání přihlášek nepůjde změnit.
Termíny pro podání přihlášky
Přijímací zkoušky se konají v prostorách střední školy, kam se žák hlásí. Přihlášky na střední školy žáci podávají do 20. února 2024.
V případě, že se žák hlásí na obor vzdělávání s talentovou zkouškou, podává přihlášku do 30. listopadu 2023 v papírové formě.
Přijímačky nanečisto se Školou Populo
Kdy a kde se konají přijímací zkoušky
Termíny pro přijímací zkoušky čtyřletých oborů s maturitou a oborů nástavbového studia se konají ve školním roce 2023/2024. 12. dubna (první řádný termín) a 15. dubna (druhý řádný termín). Náhradní termíny se budou konat 29. dubna (první náhradní termín) a 30. dubna (druhý náhradní termín).
Termíny přijímacích zkoušek pro osmiletá a šestiletá gymnázia se konají ve školním roce 2023/2024. 16. dubna (první řádný termín) a 17. dubna (druhý řádný termín). Náhradní termíny se budou konat 29. dubna (první náhradní termín) a 30. dubna (druhý náhradní termín).
Jednotné přijímací zkoušky se konají na střední škole či víceletém gymnáziu, kam si žák podal přihlášku.
Na všech středních školách i víceletých gymnáziích začínají přijímací zkoušky vždy ve stejný čas. V minulých letech se začínalo v 08:30 hod. testem z matematiky a po krátké přestávce následoval test z českého jazyka a literatury.
Přijímačky nanečisto
Z čeho se skládají jednotlivé testy
Všichni žáci píší u přijímacích zkoušek písemný test z matematiky a písemný test z českého jazyka a literatury. Maximálně je možné získat 50 bodů z každého testu. Minimální hranici počtu bodů pro přijetí žáka si stanovují školy.
Navíc záleží na percentilu, tedy počtu žáků, kteří jsou úspěšnější než konkrétní uchazeč. Teoreticky se tak může stát, že i student se 49 body nemusí být u zkoušky úspěšný, protože všechna místa zaplní uchazeči s plným počtem bodů, kteří se umístí před ním.
Pro víceletá gymnázia jsou vytvořeny jiné varianty testů než pro maturitní obory na středních školách.
Jaké jsou požadavky na znalosti?
Testy z matematiky i českého jazyka a literatury by měl úspěšně zvládnou každý žák, který má dobré znalosti učiva základní školy. Zadání testů vždy odpovídá jednotlivým ročníkům. Konkrétní specifikace k oběma předmětům naleznete zde.
Žáci by neměli podcenit přípravu na přijímací zkoušky. Pro úspěšné vykonání přijímacích zkoušek doporučujeme pravidelné procvičování testů CERMAT testů z minulých let, které dává CERMAT k dispozici. (O didaktických testech jsme psali také v našem článku.) Díky přehlednému rozdělení je možné vybrat úlohy přímo podle konkrétního druhu střední školy, na kterou se žák hlásí.
V případě, že potřebujete pomoct s přípravou na přijímací zkoušky, neváhejte se obrátit na Školu Populo. Každý rok připravujeme stovky dětí, které jsou přijaty na svou vysněnou školu. Rádi vám s přípravou pomůžeme!
Ve Škole Populo jsme si vědomi, jak náročná je příprava na přijímací zkoušky na SŠ. Proto již několik let pro žáky pořádáme přijímací zkoušky nanečisto. Žák může zažít autentickou atmosféru jako ve škole nebo si může přijímačky nanečisto zkusit online z pohodlí domova.
Jaký je časový limit?
Časový limit pro test z českého jazyka a literatury je 60 minut. Časový limit pro test z matematiky je 70 minut.
V případě, že má žák přiznané uzpůsobení podmínek pro konání přijímacích zkoušek, bude mu prodloužen časový limit dle jeho zařazení. Žák musí potřebné dokumenty odevzdat společně s přihláškou na střední školu.
Jaké jsou povolené pomůcky?
U obou testů mohou mít žáci pouze černě nebo modře píšící propisovací tužku. U matematiky pak mohou žáci používat obyčejnou tužku a rýsovací potřeby, které jsou nezbytné v geometrii.
Je zakázáno používat fixy nebo gumovací propisky. Dále žáci nesmí používat kalkulačky, matematicko-fyzikální tabulky, slovníky nebo Pravidla českého pravopisu.
Hodnocení
Pro letošní ročník 2023/2024 uchazečů o studium na středních školách by měly být zveřejněny výsledky do poloviny května 2024.
Výsledky jednotných přijímacích zkoušek od CERMATu v roce 2023 obdrželi ředitelé škol nejpozději do konce dubna. Následně ředitelé zpřístupnili výsledky žákům nebo jejich zákonným zástupců nejpozději do 2 pracovních dnů.
Zdroje:
CERMAT
MŠMT
Novinky.cz
Lektoři Školy Populo
Autor:

Kristýna Můčková