Akce pro opozdilce! :-) 

Uvolnilo se nám pár posledních míst na klasické doučování a na přípravu na přijímací zkoušky. Doučujeme v týdnu i o víkendu.

Kontaktujte nás na +420 730 701 601
O nás
O nás Lektoři Zaměstnanci Metodické centrum Nezisková činnost
Doučování
Doučování Výuka jazyků Příprava na zkoušky Online výuka Prezenční výuka
Časté otázky Služby
Služby Vstupní testy Testování nanečisto Procvičování online Dárkové poukazy
Reference Ceník Galerie Blog Kariéra Kontakt
Úvod Blog Vysoká škola Jak úspěšně vstoupit na VŠ? 11 nejčastějších otázek nových prváků

Jak úspěšně vstoupit na VŠ? 11 nejčastějších otázek nových prváků

Jak úspěšně vstoupit na VŠ? 11 nejčastějších otázek nových prváků
6. 9. 2021
Vysoká škola

Nástup na vysokou školu provází spousta otázek. Jak to chodí na VŠ? Jak oslovovat učitele na VŠ? Jak zvládnout prvák? Jak si sestavit rozvrh? Nebo, možná otázka vůbec nejdůležitější, jak si najít na vysoké škole přátele?

Ve Škole Populo doučujeme nejen žáky ZŠ a SŠ, ale také studenty vysokých škol. Díky tomu víme, s čím se studenti nejčastěji potýkají a co v prváku na vysoké škole řeší. Vybrali jsme pro vás 11 nejčastějších otázek a odpovídáme na ně. 

Jak to chodí na VŠ?

Prostředí vysoké školy se od střední školy liší téměř ve všem. Studenti mají velkou míru zodpovědnosti, důvěru vyučujících a musí se naučit samostatnosti. Na rozdíl od střední školy vám nikdo nepřipomene, že se blíží termín odevzdání eseje a pokud si zapomenete včas přihlásit předměty, nejspíš daný semestr nebudete studovat. 

Na většině vysokých škol platí, že se z hodin nemusíte omlouvat, rovněž docházka nebývá povinná. Zkoušky se konají až ve zkouškovém období, v průběhu semestru se na většině škol odevzdávají jen dílčí práce. Vysoké škole se někdy označují jako tzv. akademická půda a jejich fungování upravuje Zákon o vysokých školách z roku 1998. Hlavou každé VŠ je rektor

Mezi největší veřejné vysoké školy v ČR patří Karlova univerzita (Praha), Masarykova univerzita (Brno), Jihočeská univerzita (České Budějovice), Mendelova univerzita (Brno), VUT (Brno), Univerzita Palackého (Olomouc) a Ostravská univerzita (Ostrava). 

Jak se připravit na studium na VŠ?
 • Zjistěte si, kdy začíná studium na vaší VŠ. 
 • Jakmile dostanete přístupy do informačního systému, prozkoumejte ho. 
 • Přidejte se do skupin na sociálních sítích (např. Medici MU 2021). 
 • Přidejte se na seznamovací akce s budoucími spolužáky
 • Včas si rezervujte kolej nebo bydlení v soukromí. 
 • Vyřiďte si kartičku ISIC a potvrzení o studiu. 
Jak si zapsat předměty na VŠ?

Většina vysokých škol používá informační systém, např. na Masarykově univerzitě je to IS. Předměty se zapisují přes IS. Předměty se dělí na povinné, volitelné a povinně-volitelné. U posledních dvou skupin předmětů mají přednost starší spolužáci. Je dobré zapisování předmětů časově nepodcenit a pokud zápis začíná v 17:00, být skutečně připraveni u počítače na čas, ideálně o pár minut dříve. Na zapsání předmětů bývá lhůta (např. 14 dní), po ní už předměty většinou nejdou zapsat. 

Jak si sestavit rozvrh na VŠ?

Doporučujeme inspirovat se doporučeným rozvrhem. Některé předměty jsou navazující, tzn. abyste si zapsali např. Geometrii II, musíte nejprve absolvovat Geometrii I. Pokud si s rozvrhem nevíte rady, obraťte se na starší spolužáky nebo studijní poradce. 

Jak dlouho trvá jeden semestr na VŠ?

Na vysoké škole už nejsou pololetí, ale semestry. Každý akademický rok je rozdělený do dvou semestrů (zimní/letní, podzimní/jarní). Každý předmět má období výuky (12–13 týdnů) a zkouškové období (5–6 týdnů). Čím dříve zkoušky úspěšně absolvujete, tím dříve budete mít prázdniny. Na většině škol se můžete přihlašovat na předtermíny zkoušek. 

Jak oslovovat na VŠ?

Zapomeňte na univerzální oslovení „pane učiteli, paní učitelko“, případně „pane profesore, paní profesorko”. Profesor je na VŠ velmi vážený titul a nedosahuje ho zdaleka každý. Vyučující oslovujeme nejvyšším dosaženým titulem. Mezi nejčastější tituly patří: 

 • doc. (docent) – oslovujeme pane docente
 • prof. (profesor) – oslovujeme pane profesore
 • CSc. (kandidát věd)
 • Ph.D. (doktor), Th.D. (doktor teologie) – oslovujeme pane doktore
 • PhDr. (doktor filozofie), JUDr. (doktor práv), RNDr. (doktor přírodních věd), PharmDr. (doktor farmacie), ThDr. (doktor teologie) – oslovujeme pane doktore
 • Ing. (inženýr), Ing. ach. (inženýr architekt) – oslovujeme pane inženýre
 • MUDr. (doktor medicíny), MDDr. (zubní lékař), MVDr. (doktor veterinární medicíny) –  oslovujeme pane doktore
Jak se známkuje na vysoké škole?

Už žádné známkování od 1 do 5. Na VŠ se známkuje na stupnici A–F. Pokud jste úspěšní, máte „áčka“ – nebo máte „efka“. Na zkoušky bývají 3 pokusy a 2 opravné pokusy další semestr. Vaše známka ze zkoušky tedy může vypadat např. FFB

Ze zápočtů možná nedostanete známku, ale jen Z (započteno), případně N (nezapočteno). Zkoušky mohou být ústní i písemné

Jak uspět při studiu na VŠ?

Předpokladem úspěšného studia na VŠ je nejen učení, ale také informovanost. Když jdete na zkoušku, vyplatí se vědět co nejvíc jak o učiteli, tak o průběhu zkoušky. Např. nejčastější otázky, záludnosti, ukázky testů z minulých ročníků. Díky tomu se budete moct co nejlépe připravit. Proto se přidejte do skupin na sociálních skupinách, udržujte kontakty se spolužáky a hlavně buďte aktivní i ve volném čase. Přihlaste se do volitelných skupin, zapojujte se do dobrovolnických programů. Když si toho všimnou vyučující, budete mít plusové body. 

Jak se učit na VŠ?

Na VŠ se můžete učit buď průběžně po celý semestr nebo učení nechat až na zkouškové období. Záleží na tom, jakou školu studujete. Na medicíně se pravděpodobně budete muset učit každý den, na humanitní škole (např. žurnalistika) budete průběžně trénovat spíše dovednost psaní a samotné učení si můžete nechat až na zkouškové období. Ve Škole Populo studentům každopádně doporučujeme, aby se učili průběžně. Pravidelnost přináší své ovoce jak v učení, tak v doučování

Jaké oblečení na zkoušku na VŠ?

Na většině škol vyžadují na zkoušky formální oblečení. Roztrhané rifle nechte doma a raději si oblečte společenské kalhoty, košili a sako. Dívky mohou zvolit šaty, sukni nebo rovněž společenské kalhoty. Co škola, to originál. Vždy si předem zjistěte, jak to chodí na té vaší. 

Jak zvládnout prvák na VŠ v době covidové?

Zatím to vypadá, že by se podzimní semestr 2021 mohl obejít bez delší distanční výuky. Vše ale uvidíme až na podzim. Kdyby vás distanční výuka přeci jen postihla, zachovejte chladnou hlavu. Udržujte kontakty se spolužáky, učte se průběžně a plňte všechny své povinnosti. A kdybyste měli kdykoliv pocit, že výuku nezvládáte, obraťte se na Školu Populo, doučíme vás i předměty, o kterých jste si mysleli, že je nikdy nezvládnete

Kontaktujte nás pro bližší informace o doučování
Zavolejte nám
Jsme právě u telefonu
Napište nám
+420
V případě zájmu o doučování v jiných městech nás kontaktujte na tel. +420 730 701 601, případně formou e-mailu na info@skolapopulo.cz.
Doučujeme také na Slovensku a v Anglii.
Sledujte nás na Instagramu!
© 2023 Vzdělávací centrum Populo
Provozovatelem stránek Škola Populo je Vzdělávací centrum Populo, z. s. IČO: 06746551, se sídlem Horní lán 1257/45, Nová Ulice, 779 00 Olomouc Spisová značka: L 16433 vedená u Krajského soudu v Ostravě. Provozovatelem stránky https://www.skolapopulo.cz/testovani-nanecisto je společnost Antecellere, s.r.o., IČ: 05928354, sídlem Jindřišská 901/5, Nové Město (Praha 1), 110 00 Praha, spisová značka C 273177/MSPH vedená u Městského soudu v Praze.
Používáme cookies, abychom vám zajistili co možná nejsnadnější použití těchto webových stránek. Pokud budete nadále prohlížet naše stránky, předpokládáme, že s použitím cookies souhlasíte.