Polovina prázdnin je tady a pro ty, kteří nezvládli některé předměty, se blíží reparáty. Ano, právě ty, kde učitel zkouší studenta před komisí. A to nemusí být pro něj, ani pro studenta vždy příjemné. Jak udělat reparát a jak vyzrát i na to, co Vám nejde? Na následujících řádcích Vám poradíme.

Všechno to začíná už na konci školního roku, kdy už student ví, že se mu něco nepovedlo tak, jak by chtěl. Sem tam nějaká pětka nebo nenapsaný test a průšvih je na světě. Když Matěj předstupuje před třídu a má být zkoušen, vždy se bojí.

Někomu více vyhovuje ústní zkoušení, Matějovi písemný test. V pohodlí své lavice se jednoduše cítí mnohem uvolněněji a jistěji, než před zraky celé třídy. Pokud má předstoupit před komisi, jeho pocity se ještě mnohonásobně zhorší. U reparátu, poslední šance pro propadlíky, bývají obě tyto varianty, písemná i ústní zkouška. Takže si své skóre máte šanci vylepšit.

Ať už děláte reparát z čehokoli, vždy je důležité myslet na přípravu. A ta nemusí být vždy jednoduchá. Když bude Matěj dělat reparát z francouzštiny, bude jeho příprava jistě jiná, než kterou zvolí při přípravě na reparát z matematiky.

Proto svou přípravu vždy přizpůsobte náročnosti předmětu a také množství učiva, které se na zkoušku musíte naučit.

1. Zápisky

Zápisky z hodin, poznámky nebo vypracované pracovní listy. Najděte všechno, co by Vám mohlo při přípravě na reparát pomoci. Je důležité si ony poznámky správně seřadit a zjistit, zdali Vám v nich něco nechybí.

Pokud zjistíte, že jste nějaký list papíru ztratili nebo je “záhadně” ušpiněný od svačiny, neváhejte a poznámky si doplňte. Můžete požádat například spolužačku nebo spolužáka o půjčení sešitu nebo zajít za učitelem, jestli by Vám neposkytnul prezentace.

 

2. Rozvrhněte si čas i učivo

Chápeme, že máte prázdniny, léto za oknem a Vás čeká reparát. Do učení se asi moc nehrnete. Avšak nevěnovat se mu vůbec a ono to nějak dopadne, není řešení. Udělejte proto kompromis, rozvrhněte si čas!

Ráno nebo dopoledne se učte, můžete využít například metodu: 20 minut se učím, 20 minut odpočívám a tento postup zopakovat několikrát. Za oněch 20 minut můžete vypracovat třeba dvě cvičení nebo přečíst jednoduchý článek.

Pokud Vám metoda učení a přestávky nevyhovuje a Vy byste raději měli všechno hned za sebou, máme pro Vás jiné řešení. Rozvrhněte si učivo. Napište si, co chcete který den udělat a opravdu to splňte. S vyhlídkou, že máte například vypočítat „jen“ deset příkladů, se Vám bude jistě učit lépe.

Určitě se Vám občas stane, že se Vám nechce. Třeba ráno: „Dneska se mi vůbec nic nechce.“ nebo „Dneska se mi nechce učit, nechám to na zítřek.“ Na tyhle věty raději rychle zapomeňte. U přípravy na reparát zmíněné věty a výmluvy prostě neplatí. Každý den, který vynecháte, způsobí, že se k učení nakonec vůbec nedostanete. Prázdninové učení nemusí být mučení.

 

3. Neházejte flintu do žita

Pokud Vám něco hned nepůjde, nezoufejte, žádný učený z nebe nespadl. Na chvíli si odpočiňte a za pár minut to zkuste znovu. Nebo úkol přeskočte a po chvíli se k němu vraťte. Napodruhé možná najdete řešení hned.

Pokud si čímkoli nebudete jistí, otevřete učebnici a vyhledejte si odpověď. Tu si následně ručně přepište na list papíru. Informace, kterou jste si vyhledali, se Vám bude lépe pamatovat. Když budete v úzkých a učebnice Vám nepomůže, poradí strýček Google. Na něj si však dávejte pozor a všechno, co Vám poradí, si raději ještě dvakrát ověřte, často má totiž ne úplně správné informace.

V neposlední řadě se naučte učit a správně si zapamatujte všechny informace. Pokud se například naučíte nesprávně vyslovovat některé výrazy, následné naučení správné výslovnosti Vám zabere dlouhou dobu. Pokud už se učit umíte, zkuste to jinak lépe a rychleji.

 

4. Učte se na místě, které Vám vyhovuje

Někomu vyhovuje lavička v parku, někomu naopak zavřený pokoj. Najděte si místo, kde se Vám bude dobře učit. Nesedejte si však na sluníčko, mohli byste se spálit nebo dostat úpal, a to určitě nechcete. A začněte. Předtím si však vypněte mobilní telefon a nenechte se nikým a ničím rušit. Soustřeďte se na přípravu. Vyberte si přitom způsob, jakým se Vám nejlépe učí.

Pokud Vás nebaví učit se doma sami, pojďte se doučovat.

Intenzivní příprava je nejdůležitější

Pokud budete pracovat pilně, Vaše úsilí bude odměněno a postoupíte do dalšího ročníku. V případě, že učivu nerozumíte, neleze Vám do hlavy nebo potřebujete poradit, je pro Vás doučování tou správnou volbou. Při doučování je důležitá pravidelnost a pilná příprava. Není ostudou, když se Vám něco nepovede. Lektor je člověk, který předmět výborně ovládá a dokáže Vám pomoci.

 

A co když neudělám reparát?

Věříme ve Vás a držíme Vám palce, ať reparát uděláte a postoupíte dál. Pokud se však stane, že reparát nezvládnete, zopakujete si ročník. A ani tohle nemusí být konec světa, nejste první ani poslední, komu se reparát nepodaří, hlavu vzhůru, ukažte, že na to máte a nenechte se odradit. Napodruhé to určitě dobře dopadne.

 

Jednou z možností, kde lektory hledat je Škola Populo. Existuje ne jeden, ale hned sedm důvodů, proč je skvělou volbou. Vřelý a přátelský přístup celého týmu dodává doučování tu správnou atmosféru. Koordinátorky výuky i lektoři udělají všechno proto, aby opravná zkouška dopadla dobře. A vy jste na sebe byli pyšní. Pokud Vás nejen o Škole Populo cokoli zajímá, potřebujete poradit nebo pomoci, neváhejte se na nás obrátit.

 V případě zájmu o doučování v jiných městech nás kontaktujte na tel.č. +420 778 092 555, případně formou e-mailu na doucovani@skolapopulo.cz