Školní rok nám skončil a nejinak tomu mají Saša s Alexem. Oba se s jiskrami v očích těšili na chvíle, kdy budou moci odložit učebnice a sešity stranou, a začnou jim prázdninové radovánky. Na učení při vyzvedávání vysvědčení přitom ani nepomyslí. Zato jejich rodiče ano.
Moc dobře si uvědomují, že vědomosti jsou prchavé a přes prázdniny toho jejich ratolesti značnou část zapomenou. Jenže neví, jak ty dva k něčemu, byť vzdáleně se podobajícímu slovu škola, dostrkat. Také nevíte, jak své dítě přimět k tomu, aby se o prázdninách učilo? Poradíme Vám.

1. Začněte už s prvním prázdninovým dnem

Saša a Alex jsou kamarády už od školky. Přesto jsou to pravé opaky. Saša má školu ráda a nevadí jí se učit, i když nemusí. Ráda vyhledává nové úkoly, které bude moci splnit. Alex odhodí aktovku ve chvíli, kdy překročí práh svého pokoje, a všimne si jí až tehdy, kdy má jít znovu do školy.
Některým žákům nevadí nějakou dobu vynechat a potom se znovu začít učit. Drtivá většina z nich má však opačný problém. Když vynechají jednou, dvakrát a ještě párkrát potom, ztratí přehled, chuť se učit a zároveň zapomenou to, co se předtím usilovně učili. Naše první rada proto zní: Nevynechte ani den. Vaše dítě přitom nemusí celé dopoledne sedět za psacím stolem a opakovat, stačí deset minut.

2. Soustavně opakujte

Pokud si všimnete, že Vašemu dítěti něco nejde, nenechte se odradit a stále to s ním opakujte. Přitom opět myslete na to, že žák má prázdniny, nebude skákat radostí, když ho posadíte ke stolu a donutíte ho u něj sedět.
Každému žákovi vyhovuje něco jiného. Třeba Alex, pokud má počítat, zatvrzele si sedne ke stolu a myšlenky mu utíkají všemi směry. Zato když si má spočítat kapesné nebo kolik ho bude stát nákup v obchodě, hned to jde. A ani trošku mu nevadí, že i tohle jsou čísla. A pokud se má něco naučit Saša, její rodiče zjistili, že je mnohem lepší, když jí dají přečíst knížku, než aby se učila z odrážek, které najde v učebnici.

3. Zaměřte se na to, co Vašemu dítěti ve školním roce nešlo

Každý žák má ve škole nějakou slabinu, téměř vždy se najde něco, co jde méně než to ostatní. Zkuste to s ním procvičit, snažit se mu učivo vysvětlit tak, aby ho pochopil. Někdy pomůže třeba návštěva zábavního centra, je jich v České republice hned několik: IQport v Praze, VIDA centrum v Brně, Svět techniky v Ostravě, iQLANDIA v Liberci, TECHMANIA v Plzni, Pevnost poznání v Olomouci a řada dalších.
Právě tam, kde si mohou vědu „osahat“, žáci často za pár minut pochopí to, co se ve škole učili řadu hodin jen teoreticky. Pokud má žák problém například s cizím jazykem, mluvte s ním, nechte ho překládat texty písniček nebo se společně dívejte na cizojazyčný film. Často se však stává, že ani rodič cizí jazyk příliš neovládá. V takovém případě jsou správnou volbou právě jazykové kurzy.
Jazyková agentura Vašemu dítěti pomůže se zdokonalit, naučit se mluvit a nebát se špatného výrazu. Velké množství agentur nabízí také týdenní tábory, příměstské nebo pobytové, kde se sejde skupinka žáků se stejným problémem. Jednou z takových agentur je i Škola Populo, která nabízí nejen doučování jeden na jednoho, kdy má každý žák svého lektora, ale také půldenní příměstské nejen jazykové tábory, kde zkušený lektor na každý den připravuje originální program.

4. Učivo „dávkujte“

Jak už jsme se zmiňovali předtím, žák nebude rád, když jej posadíte ke stolu a donutíte ho u něj sedět. Při pohledu na papír plný příkladů se zalekne a zatvrdí. A možná také uslyšíte větu: „Já mám prázdniny, já to dělat nebudu.“ Zkuste použít opačnou taktiku. Na každý den si připravte jeden úkol, jeden příklad, nebo pět minut vysvětlování.
Pokud žák uvidí, že ho čeká „jenom“ čtvrthodina učení, ne celé dopoledne, postaví se k tomu čelem a mnohem snáze ho přesvědčíte ke spolupráci. V případě zábavních center nebo táborů je tomu většinou přesně opačně, vidina toho, že tam má žák strávit „jen“ patnáct minut je pro něj nepředstavitelná, často se do úkolů nebo připravených her zahledí natolik, že ani po několika hodinách ho odtud nebudete moci dostat.

5. Motivujte

Každá dobře vykonaná práce si zaslouží odměnu. Nemusí to přitom být nic velkého, pro někoho to je úplně obyčejná pochvala nebo po delším učení výlet na koupaliště, do přírody. Může to být cokoli, co Vaše dítě rádo dělá. Možností, jak dítě motivovat, je celá řada. Pokud máte v plánu nějaký výlet nebo aktivitu, můžete spojit příjemné s užitečným, aktivita za odměnu.
Saša má ráda výlety do přírody, ráda něco objevuje. A ani u Alexe to není jiné, pro poklad klidně vstane ze židle a vyrazí ven. A právě tohoto můžete využít. Přichystejte si pro své ratolesti napínavou cestu plnou hádanek s pokladem na konci. Její tvorba přitom nemusí být příliš náročná. Vyberte si místo, umístěte úkoly, schovejte poklad, a o zábavu mají děti na celý den postaráno.

6. Když narazíte na něco, co dítě stále neumí, vyhledejte pomoc

Pokud jste už udělali všechno a dítě se učivo ne a ne naučit, vyhledejte pomoc. Na doučování není nic špatného. Lektor pomůže dítěti pochopit všechno, co mu ve škole uniklo. Pomůže se mu v nově nabytých vědomostech zorientovat a z každého jeho pokroku bude mít radost.
Ideální volbou pro Vás může být Škola Populo. Koordinátorky výuky Vám pomohou najít pro Vaše dítě ideálního lektora, se kterým se ani o prázdninách nebude nudit. Dozvíte se o pokrocích studenta a přesně budete vědět, co v danou lekci lektor se studentem probírali.
Na výběr máte z pestré nabídky předmětů, kurzů a půldenních táborů. Pokud si myslíte, že potřebujete s doučováním dítěte pomoci, neváhejte se na Školu Populo obrátit.
Pobočky v Praze, Brně, Olomouci a Ostravě jsou otevřeny i přes prázdniny v běžném režimu. A jsou připraveny pomáhat všem, kteří se chtějí doučovat nebo potřebují s čímkoli pomoci.
_______________________________
Prázdninové učení …
S učebnicí pod paží,
Vstříc prázdninám vyrážím.
Od školy už pokoj mám,
Teď si prázdnin užívám.
Nevyhnu se jémine,
Učebnici na klíně.
Vědomosti získávám,
Ze sebe teď radost mám.
Prázdninové učení,
Není žádné mučení.