LÉTO ZA OKNEM A MĚ ČEKÁ REPARÁTUž je to nějaký ten pátek, co začaly prázdniny. Žáci a studenti s úlevou odhodili učebnice stranou a s vervou se pustili do prázdninových radovánek. Ale ne pro všechny je tohle skutečnost. Třeba Lenka, i přes veškeré úsilí nezvládla závěrečný test z češtiny a koncem srpna ji čeká reparát. Podobně je na tom i Martin, ten není pro změnu, kvůli absenci, v matematice klasifikován. Oba jsou z nastalé situace smutní a chtějí ji napravit, jejich situace je jasná, poslední šance je čeká na konci prázdnin. Jenže neví, kde začít. Jste na tom podobně? Poradíme Vám.

1. Zjistěte, co vám nejde

 

Vezměte si do jedné ruky tužku, do druhé papír a před sebou si otevřete učebnici. Nádech, výdech a jde se na to. Martin začal například takto, donesl si na kuchyňský stůl sešit a požádal maminku o pomoc. Ta si sešit otočila k sobě a začala mu diktovat příklady. Pokud je vypočítal, udělala si u nich hvězdičku, pokud trochu tápal, ale přesto se k výsledku nějak dopracoval, udělala otazník a v případě, že příklad nevypočítal, nezbývalo nic jiného než udělat černý puntík.

Zato Lenka se musela s učebnicí a sešitem poprat sama, otevřela si tedy žákovskou knížku a podívala se, z čeho to vlastně dostala špatnou známku. Podrobně si body vypsala a v učebnici nalistovala příslušnou stranu, kterou si označila záložkou.

Každému vyhovuje něco jiného, někdo si rád lepí papírky do učebnic, jiný si zvýrazňovačem podtrhává nadpisy, aby nezapomněl, co se má naučit. Někteří si vypisují poznámky a odškrtávají si seznam. Dalším bodem je rychle se zorientovat v moři informací.

2. Jedna, dvě, tři – maraton učení začíná

 

Už jste tedy zjistili, co vám dělá problém, a naopak s čím si vůbec nemusíte lámat hlavu. Načase je tedy začít se učit. Léto za rohem, venku zpívají ptáci a vítr příjemně šustí, sluníčko svítí a vy se máte učit. Docela nepřívětivá kombinace, ostatní vrstevníci budou dovádět venku a vy máte sedět zavření v pokoji s knihou v ruce.

Podobnými pocity proplouvá i Lenka, nikdy ji učení nebavilo a raději si zašla s kamarádkami do kina, ale co z toho. Zoufale si tedy povzdechne, začte se do učebnice, ale správný výsledek se nedostavuje. A co Martin? Stejná písnička. I přesto, že bere učení vážně a opravdu se na něj chce soustředit, počasí a ruch mu to nedovolují. Ale co s tím?

Stejný problém má většina žáků, mozek nám často utíká tam, kam nechceme, aby šel. I když se velmi snažíme a chceme, téměř vždy se najde něco, co prostě nesnese odklad. Jednou je to neodkladná sms zpráva, podruhé email, potřetí důležitý hovor, a takto to může jít donekonečna, nikdy se přitom nedostaneme k tomu, abychom se učili.

Své učící se techniky jistě už znáte, podtrhávat, vybarvovat, přepisovat nebo si učivo prozpěvovat, ať je to technika jakkoli netradiční a úsměvná, je vaše, proto se nenechte ničím odradit a klidně stejně jako Martin propište celé balení propisek nebo podobně jako Lenka zvýrazněte, co se dá. Je jen na vás, co zvolíte. Ideálně všechno kombinujte a zkuste vyzkoušet i něco nového, možná vás jiný způsob doslova chytne a nepustí, způsobů jak se učit je celá řada. Takže vzhůru do toho.

3. Nic nepomáhá, co teď?

 

Lenka už zkusila všechno, od zvýrazňovače přes pastelky až ke zpěvu, z něhož sousedé moc nadšeni nebyli. Jenže co teď? Neztrácet čas a vyhledat pomoc. Na tohle, ale i ztrátu motivace nebo dovysvětelení něčeho, čemu nerozumíte, je ideální lektor. Člověk, který se před vás nepostaví s tím, že něco „odvykládá“ a tím to pro něj končí. Lektor je někdo, kdo vám pomůže a největší odměnou pro něj bude, když reparát úspěšně zvládnete.

Martinovi jeho maminka pomohla najít lektora už začátkem prázdnin. Na internetu si vyhledala Školu Populo, kde jí špičkoví pracovníci pomohli najít pro něj nejvhodnějšího lektora. Pečlivě se na první hodinu s ním připravoval a bál se, aby neudělal ostudu. Přeci se před lektorem neztrapní nebo neudělá nějakou hloupou školáckou chybu. Lektor se vám nikdy nebude smát, lektor je tady od toho, aby místo smíchu ty mezery vyplnil. Pokud s ním budete spolupracovat a poslechnete jeho rady, odměna vás jistě nemine.

Lektor vám pomůže se v učivu zorientovat, nabídne nová řešení a stane se někým, kdo vás nenechá na holičkách. Ukáže, vysvětlí a poradí. Najdete v něm parťáka, na kterého se můžete vždycky spolehnout. Důležité proto je vybírat lektora pečlivě, pokud se vám jeho přístup nelíbí, nebojte se ho změnit. Druhá volba může být mnohem lepší.

4. Jupí, mám to za sebou.

 

Tahle věta a výdech úlevou vás jistě čeká, důležité však je zatnout pěsti a vytrvat. Žádný učený z nebe nespadl. A nespadnete ani vy. Nejlepším pocitem, který vůbec může člověk zažít, je pocit z dobře odvedené práce, z toho, že se mi něco podařilo a já můžu ve svém díle pokračovat.

A jak dopadli Lenka s Martinem? Lenka, poznala skvělou lektorku, bez které by reparát nezvládla. A Martin? Ten si začal být díky lektorovi tak jistý, že v příštím školním roce bude ve třídě jistě vynikat.

Škola Populo najde i vašemu dítěti ideálního lektora. Špičkově vyškolení pracovníci Vám nabídnou nejrůznější možnosti a intervaly v doučování. Den před každou lekcí přijde Vám i studentovi sms zpráva s místem a časem  doučování. Po každé lekci lektor studenta ohodnotí a do docházkového listu vepíše, co se na lekci probíralo. Přidanou hodnotou je také písemné hodnocení studenta vždy po pěti lekcích, díky němuž budete mít přehled o pokrocích Vašeho dítěte.

Pobočky Školy Populo se nacházejí v Praze, Brně, Olomouci a Ostravě. Pokud student nemá možnost dojíždět na některou z poboček, Škola Populo mu najde lektora, který bude dojíždět přímo za ním.

Pokud stále hledáte doučování, neváhejte se na Školu Populo obrátit.