Jarní prázdninyA je to tady!

Je tu únor, minulý týden byl ještě měsíc leden, ve středu děti dostaly pololetní vysvědčení a v pátek proběhly “pololetní prázdniny”.

Co je to však za prázdniny, když trvají pouhý jeden den? Podvod nebo nějaká finta?

Trochu možná ano, ale brzy po nich následují jarní prázdniny, které to dětem nahradí.

 

Jaro v únoru?

Menší podvod tu přeci jen však je, ač jen opravdu velmi malý. Celé jarní prázdniny se totiž odehrají ještě v zimě, tedy mezi 5. únorem a 18. březnem 2018.

Navíc jsou rozloženy do šesti týdnů a to podle jednotlivých okresů, nikoliv krajů, což znamená, že děti z různých sousedících měst mohou mít volno v jiný týden (např. Pardubice a Hradec Králové). Nemluvě o tom, že v rámci velkých měst jako je Praha se prázdniny rozpůlí dokonce do dvou prvních týdnů v únoru.

Důvod tohoto dělení má smysl a je hlavně velmi praktický. Během jarních prázdnin, které jsou vlastně prázdniny zimní, se totiž počítá s tím, že děti vycestují s rodiči na hory na lyže. No, a kdyby se takto rozhodla polovina rodin z celé země, a vycestovala by v jednom týdnu, horské chaty a sjezdovky by tento nápor neunesly, a děti by si zimních radovánek moc neužily.

 

Co když ale nejedu na hory?

Co si budeme nalhávat, tato zima se úplně nepovedla, je totiž tepleji, než minulý rok. Mnohde navíc prší, země se mění v bláto nebo naopak zmrzne na kámen. Obojí vyjde nastejno, bez sněhové pokrývky to není ono a mnohé děti stráví jarní prázdniny lelkováním doma u počítače nebo televize.

Pak jsou tu ještě výjimky – pilné děti, které vezmou v potaz, že jarní prázdniny mohou sloužit jako poslední “ticho před bouří”, protože když se jaro skutečně přiblíží, nastane ve školách zkouškový uragán. Mnohé děti základních škol navíc čekají v dubnu přijímačky na střední školy a středoškoláky zase maturity a paralelně i přijímačky na vysokou školu.

Pokud tento zkouškový maraton neděsí malé školáky, strach vyvolá určitě v myslích rodičů, protože si dokážou představit, co bude na jejich ratolesti čekat na jaře. Není proto na škodu věnovat alespoň jeden den během jarních prázdnin pár hodinám opakování školní látky. A nenechávejte to raději na neděli, protože to už bude opravdu pozdě!