Již 487 rodičů si tento měsíc vybralo Školu Populo. Děkujeme ❤️. Zbývají poslední volná místa a konzultace ZDARMA.

Kontaktujte nás na +420 730 701 601
O nás
O nás Lektoři Zaměstnanci Metodické centrum Nezisková činnost
Doučování
Doučování Výuka jazyků Příprava na zkoušky Online výuka Prezenční výuka
Časté otázky Služby
Služby Vstupní testy Testování nanečisto Procvičování online Dárkové poukazy
Reference Ceník Galerie Blog Kariéra Kontakt
Úvod Blog Přijímací zkoušky Jak dostat dítě na víceleté gymnázium?

Jak dostat dítě na víceleté gymnázium?

Jak dostat dítě na víceleté gymnázium?
29. 11. 2018
Přijímací zkoušky

Přestup na střední školu je první náročnou zkouškou, kterou musí dítě na své cestě ke vzdělání absolvovat. Říká se jí jednotná přijímací zkouška, což znamená, že testy z českého jazyka a matematiky jsou identické pro všechny školy v České republice.

Dítě si během přijímacích zkoušek nich užije i pořádnou dávku stresu a nervozity. Jde mu totiž docela o hodně, přestupuje na nový typ školy a pokud zkoušky nesloží, bude muset čekat dalších pár let nebo, v případě 9. třídy, se odvolávat či čekat na další rok.

Potřebujete pomoct s přípravou na přijímačky?
Didaktické testy z češtiny a matiky bývají pro žáky náročné. Doporučujeme začít s přípravou včas. Objednejte si své doučování ve Škole Populo.

Kdy lze na střední školu přestoupit?

Přestup dříve než v 9. třídě se týká nejčastěji víceletých gymnázií. Na osmileté gymnázium lze přestoupit již v 5. třídě. Tento přestup však patří k těm nejnáročnějším, protože na něj děti nebývají úplně zralé a je určen jen pro ty nejvíce motivované.

Pokud se dítěti podaří se úspěšně dostat na vysněné víceleté gymnázium, nastupuje do primy (ekvivalent 6. třídy), propracuje se přes sekundu, tercii, až ke kvartě (ekvivalent 9. třídy) a následně plynule přejde do kvinty (ekvivalent 1. ročníku střední školy) až k maturitní oktávě (4. ročník střední školy). Během toho již samozřejmě nemusí skládat přijímací zkoušky, pouze maturitu a případně přijímačky na vysokou školu.

Další možnost přestupu na šestileté gymnázium se nabízí v 7. třídě, kdy dítě nastoupí rovnou do primy (ekvivalent 8. třídy). O tento přestup bývá mezi žáky základních škol povětšinou nejmenší zájem a gymnázia pro tento ročník otevírají často jazykovou třídu.

Asi nejčastější bývá přestup v 9. třídě, kdy dítě nastupuje pouze čtyřletou docházku, pro kterou se latinské názvy často již nepoužívají (nastupuje do prvního ročníku střední školy). Přestoupit až v 9. třídě není samozřejmě žádná ostuda, mnoho dětí na základní škole drží zejména sociální vazby na spolužáky a pokud není dítě vyloženě studijní talent, nemusí být přestup na víceleté gymnázium vždy výhrou.

Jaký má smysl osmileté gymnázium?

Víceletá gymnázia na našem území existovala již za Rakouska-Uherska a byla zrušena v roce 1948, tedy s počátkem čtyřiceti let komunistické totality. K této tradici se vrátilo naše školství až v 90. letech, kdy to byla obnovená novinka, která měla oživit tradici prvorepublikového školství. Její praktickou funkcí byla selekce talentovaných žáků, u nichž se předpokládalo, že půjdou poté na vysoké školy. Paralelně však došlo ke snižování nároků na přijímací zkoušky na vysoké školy, které začaly přijímat více žáků, jež si pak “prosely” náročnými zkouškami v prvním ročníku. Přestože se studium na vysoké školy stalo o něco dostupnějším, neznamená to však, že přestup není pro středoškoláka i z víceletého gymnázia velký šok. Nemění to však ani nic na tom, že víceletá gymnázia jsou velmi kvalitní přípravou na vysokou školu a děti, které na ně přestoupí třeba již z páté třídy, mívají vyšší úspěšnost u maturit a snadněji se dostávají na vysoké školy.

Škola Populo, domluva na míru

Jak dítě kvalitně připravit?

Jak tedy máte dítě připravit, aby se dostalo na víceleté gymnázium? V první řadě je asi třeba si ujasnit, jestli je přestup vůlí dítěte nebo je motivováno vámi. Dítě v páté třídě si často neumí představit výhody, jaké může změna školy znamenat, a není vždy od věci, když jej k tomu rodič postrčí. Pokud tedy dítě není motivováno samo, například kolektivem třídy na základní škole, který mu nesedí, pak je potřeba mu vysvětlit, jakou výhodu pro něj bude mít přestup na úplně novou a náročnější školu. Je proto dobré jej sebou vzít na nějaký den otevřených dveří a ukázat mu novou školu, případně zajít i v době výuky a vidět vše za chodu.

Pokud se tedy rozhodnete, že do toho opravdu jdete, je potřeba dítěti zajistit doučování. A to platí i pro děti, které se učí rády a dobře. O přestup v 5. třídě je docela vysoký zájem a školy si kladou často vyšší podmínky, protože chtějí do primy přijímat jen ty nejlepší studenty. Obecně to vychází tak, že přijímačky v 5. třídě absolvuje méně než polovina zájemců, a to má o něj zájem často méně než 10 % žáků základních škol, tedy jen ti vysoce motivovaní! Gymnázií je totiž podstatně méně než základních škol a jejich kapacita je velmi omezená. Největší konkurence je samozřejmě v Praze, kam se hlásí i děti ze Středočeského kraje a kde si mnohá gymnázia stanovují interní podmínky, které jsou velmi přísné. Náročnost přestupu na osmileté gymnázium platí i pro další kraje v České republice.

Pokud chcete dítě tedy kvalitně připravit, musíte mu najít soukromé doučování, které bude vedeno individuální formou (tedy žádné kurzy). Bude potřebovat procvičovat matematiku a český jazyk a aby veškerou látku vstřebalo, bude potřebovat i delší časový úsek. Teď máme zimu, první pololetí je ve svém středu a přijímací zkoušky jsou až v dubnu. Mohlo by se proto zdát, že je dostatek času, ale chyba lávky! Ideální moment pro začátek příprav na přijímací zkoušky byl někdy na začátku školního roku, nyní je tedy čas již nejvyšší! Neodkládejte proto přípravy až na příští kalendářní rok nebo dokonce druhé pololetí, protože to již bude skutečně pozdě!

Kdo vás na přijímačky připraví?

Slyšeli jste o Škole Populo? Škola Populo se specializuje na doučování dětí a s přípravou na přijímací zkoušky má bohaté zkušenosti. Pokud nás oslovíte, pak si nejprve vaše dítě pečlivě prozkoušíme, abychom zjistili, co mu nejde. Následně mu přidělíme jednoho lektora a domluvíme si čas, který by vám nejlépe vyhovoval. Poté již není potřeba ztrácet čas a doučování může začít v podstatě ihned poté.

V průběhu roku Škola Populo navíc nabízí i Přijímačky nanečisto, což je přesná simulace přijímacích zkoušek (tedy i včetně časového limitu, pauzy mezi testy a zákazu pití během testů). Jen díky tomu si vaše dítě vyzkouší, co jej v dubnu bude čekat. Pokud je absolvuje vícekrát, bude zoceleno natolik, že jej během konání testů již nic nezarazí!

Neodkládejte přípravu na přijímací zkoušky a začněte se Školou Populo. Naši žáci mají úspěšnost přijetí na víceletá gymnázia a střední školy 96 %.

Zdroje:

Wikipedia

EDUzín

Portál vlády ČR

Autor:

Bc. Adéla Hronová
Manažerka Školy Populo
Adéla je šéfkou našeho produkčního oddělení. Vede tři týmy, které se starají o naše studenty a lektory. Zná dokonale naše služby a spolu s Metodickým centrem denně pracuje na jejich vylepšování.

 

Pro bližší informace vyplňte nezávazný formulář
Zavolejte nám
Aktuálně nejsme u telefonu. Vyplňte kontaktní formulář a ozveme se vám co nejdřív.
Konzultace zdarma – Napište nám
Beru na vědomí zpracování osobních údajů.
V případě zájmu o doučování v jiných městech nás kontaktujte na tel. +420 730 701 601, případně formou e-mailu na [email protected].
Doučujeme také na Slovensku.
© 2024 Vzdělávací centrum Populo
Provozovatelem stránek Škola Populo je Vzdělávací centrum Populo, z. s. IČO: 06746551, se sídlem Horní lán 1257/45, Nová Ulice, 779 00 Olomouc Spisová značka: L 16433 vedená u Krajského soudu v Ostravě. Provozovatelem stránky https://www.skolapopulo.cz/testovani-nanecisto je společnost Antecellere, s.r.o., IČ: 05928354, sídlem Jindřišská 901/5, Nové Město (Praha 1), 110 00 Praha, spisová značka C 273177/MSPH vedená u Městského soudu v Praze.
Používáme cookies, abychom vám zajistili co možná nejsnadnější použití těchto webových stránek. Pokud budete nadále prohlížet naše stránky, předpokládáme, že s použitím cookies souhlasíte.