Doučování čínštiny

 

Čína je nejlidnatější zemí světa a její úřední jazyk - čínština (standardní čínština neboli pŭtōnghuà) je tím pádem i nejužívanější řečí na zeměkouli. Ten, kdo se tento krásný jazyk rozhodne naučit, bude mít poté otevřeny dveře do celé Číny, a to jak po stránce turistiky, tak možností pracovního uplatnění. Na druhé straně je potřeba se připravit i na to, že to nebude snadné studium, protože čínština je jednou z nejobtížnějších řečí světa. Studium čínštiny je u nás možné i na vysoké škole, kde získáte asi nejintenzivnější vhled do tohoto jazyka. Přesto je možno se jí naučit i vlastním úsilím.

 

Co Vás bude při studiu čínštiny čekat?

Ještě dříve, než se pustíte do luštění čínských znaků, musíte zvládnout vyslovovat a slyšet tóny čínských slabik. Čínština je tónový jazyk a výslovnost či spíše melodie, kterou slabikám dává, může měnit i jejich význam. Trochu obtížnější je naučit se jednotlivé tóny vůbec rozeznat či doslova “slyšet”. Tóny, které si musíte osvojit, jsou celkem čtyři (vysoký, stoupavý, hluboký, klesavý) a některé slabiky jsou i neznělé.

Čínština nemá, jako např. japonština, slabičné písmo, ale pouze znaky, z nichž skoro každý je nositelem významu. Čínských znaků jsou sice tisíce, ale lze je zjednodušit na tzv. radikály, kterých je obvykle do dvou set. Jen díky nim lze v čínských znacích nalézt pravidelný systém jejich zápisu a tedy i najít klíč k jejich memorování. Čína je velká země a ne všude se hovoří standardní čínštinou, znaky jsou poté tím jediným, co jednotlivé verze jazyka sjednocuje

Čínština je obvykle přepisována tzv. pīnyīn, což je mezinárodní přepis do latinky, v němž bývají vyznačeny i jednotlivé tóny. Čeština tuto transkripci sice sem tam používá, ale podle pravidel našeho pravopisu by se měl používat přepis český, v rámci nějž bychom pīnyīn přepsali jako pchin-jin. Česká transkripce má tu výhodu, že umožní i laikovi vyslovit čínské slabiky více méně správně, protože pīnyīn je pro nás zavádějící. Její nevýhodou je, že čínská slova v ní přepsaná na internetu prostě nedohledáte.

Osvojit si čínštinu je sice oříšek, vyžaduje vyšší nasazení, než je u studia cizích jazyků zvykem, ale rozhodně se vyplatí! Škola Populo Vám poskytne výuku čínštiny přímo na míru!

 

Co můžeme nabídnout

  • dlouhodobé i krátkodobé doučování dle Vašeho přání
  • individuální studijní plán každého studenta
  • zázemí vybavených učeben v centru Prahy, Brna a Olomouce


do konce pololetí
zbývá
0
4
5
dní

Potřebujete poradit?

Kontaktujte nás na

777 05 02 05

nebo nám napište na

info@skolapopulo.cz