Tipy, jak si zlepšit paměť

Tipy, jak si zlepšit paměť
Tipy, jak si zlepšit paměť

Lidský mozek je velmi složitý orgán a vše, co vidíme či slyšíme se nám prostřednictvím nervových vláken přenáší do mozku, který všechny informace zpracovává. Jednotlivé procesy i paměť nejsou doposud vědci nijak zvlášť prozkoumány. Jedno je však jisté – člověk má neuvěřitelnou schopnost zapamatovat si vše potřebné. Paměť nám pomáhá vybavit si i zapamatovat celou řadu informací a také vzpomínek. Některé jedince čas od času však může paměť nečekaně zradit. Existuje několik způsobů, jak si svou paměť zlepšit.

Tipy pro zlepšení paměti

Pro správné fungování paměti je potřeba mít zdravé nervy, které vzpomínky pomohou dostat do našeho mozku. Nervové buňky musí být naprosto v pořádku, aby pracovaly tak, jak mají. Často i malé poškození buněk způsobí ztrátu či menší výpadek paměti. Nejste si jisti při studiu a při zkoušení vám paměť selhává, i když jste se poctivě učili? Doučování ve městech Olomouc, Brno a Praha vám může pomoci i při tréninku paměti.

Existuje celá řada jednoduchých způsobů, jak si pravidelně a snadno trénovat svou paměť. Nejdůležitější je mozek pravidelně procvičovat. Nepodceňujte mentální aktivitu a každý den se snažte věnovat něčemu, u čeho je potřeba přemýšlet. Diář používejte jako berličku, zkuste se bez něj obejít a všechny pro vás důležité události si zapamatovat.

Věnujte pozornost svému sluchu

Například bylo zjištěno, že lidé s poškozeným sluchem vynakládají velké úsilí, aby porozuměli druhé osobě a díky tomu, že se tolik nesoustředí na obsah informací, snadno je zapomenou. Osoby starší 50 let by si měli pravidelně nechat kontrolovat svůj sluch.

Soustřeďte se

Soustředění je pro naši paměť velmi důležité. Čím jsme starší, tím hůře se na příval nových informací soustředíme. Toto má velmi negativní vliv na naši paměť. Cvičit schopnost soustředění můžete tím, že si při luštění křížovek, čtení knihy nebo stavbě puzzle pustíte televizi nebo rádio. Místo kalkulačky se při počtech spoléhejte na svou hlavu, matematika je skvělý trénink. Nikdy není pozdě začít se učit jazyky nebo předměty jako je chemie.

Jezte ryby  a přírodní přípravky

Ryby mají velký obsah omega-3 mastných kyselin s velmi pozitivním vlivem na činnost mozku. Ryby nebo mořské plody je vhodné zařadit do svého jídelníčku alespoň jednou týdně. Dále existuje celá řada přírodních produktů, které podporují správnou funkci mozku:

  • Korejský ženšen – zvyšuje koncentraci, pomáhá tak mentálním funkcím a především paměti
  • Guarana – pomáhá soustředit se ve vypjatých situacích, dodá vám energii
  • Ginko Biloba – pomáhá správnému prokrvování orgánů, i mozku. Zvýšíte tak schopnost pamatovat si nové věci
  • Lecitin -  pomáhá udržovat koncentraci, stimuluje paměť, jeho pravidelným užíváním dochází k jejímu zlepšení
  • Mangostan – zlepšuje přenos nervových vzruchů, které jsou potřebné pro správnou činnost mozku

Dbejte na vyváženou stravu

Správná a vyvážená strava je důležitá pro správnou funkci mozku. Musí obsahovat bílkoviny, sacharidy, tuky i dostatek vitamínů a minerálů. Zejména bílkoviny mají přímý účinek na paměť. Základním „palivem“ našeho mozku jsou sacharidy.  Rovněž nezapomínejte na dostatečný pitný režim, které zajistí optimální prokrvení mozku a tím jeho správnou funkci. Díky vyvážené stravě dostaneme do těla všechny potřebné látky a vitaminy v dostatečném množství.

Pro naši paměť je nejhorší, když jsme nečinní a nedáváme svému mozku dostatek podnětů ke zpracování. Paměť pak adekvátně nestimulujeme a jakoby zleniví, což má za následek její zhoršenou funkci. Buďte aktivní, poznávejte nové lidi, nová místa, choďte za kulturou, čtěte noviny, luštěte křížovky, pomocí chytrých aplikací trénujte svou paměť. K tomu vám pomůže také pexeso a logické hry. Seniorům může pomoci studium univerzity třetího věku, kde není potřeba skládat žádné přijímací zkoušky a přesto lze studovat například fyzika. Pro paměť je nezbytné rovněž mít dostatek pohybu, který pomáhá správně okysličovat mozek.

Máte-li pocit, že vám to nemyslí, vydejte se na procházku, na kolo, změňte na chvíli činnost, než jaké jste se věnovali doposud. Kvalitní doučování vám pomůže v situaci, kdy máte pocit, že nic nevíte.

do konce pololetí
zbývá
0
4
5
dní

Potřebujete poradit?

Kontaktujte nás na

777 05 02 05

nebo nám napište na

info@skolapopulo.cz