Přijímačky na gyml? S přehledem!

Přijímací zkoušky na gymnázium
Přijímací zkoušky na gymnázium

Období přijímaček na střední školy a gymnázia bývá pro deváťáky plné stresu. Nekonečné hodiny strávené nad učením češtiny, matematiky a dalších potřebných předmětů jsou protkány nervozitou, zda se kýžený test povede, či nikoliv. Pokud jako rodič nevidíte potenciál v tom své dítko ve všech potřebných disciplínách doučovat a řádně trénovat, popřemýšlejte nad zkušeným odborníkem, který to zvládne mnohem lépe a efektivněji než vy. Doučování je dobrou cestou, jak mladého studenta efektivně připravit na přijímací zkoušky.

Dobře poznejte školu, na kterou se hlásí

Před samotným podáním přihlášky je nezbytné školu dobře poznat. Co se stane, když ratolest na místě zjistí, že se jí prostředí ani kantoři institutu nelíbí, že zde není ve své kůži a učební osnova je daleko vzdálená od vysněného ideálu? Mějte na paměti, že právě v tuto chvíli musíte mít své trumfy v rukávu. Věnujte tomu čas a projděte společně všechny dny otevřených dveří. Mějte jistotu, že přihlášku podáváte na školu, která vašeho potomka uchvátila a vás na první pohled přesvědčila o svých kvalitách. Pokud máte vybráno, pusťte se do efektivní přípravy.

Čas je váš přítel

Dostatek času na přípravu hraje významnou roli. Doporučuje se minimálně půl roku, kdy je nutné důkladně poznat požadavky jednotlivých škol. Zdaleka nejširší zaměření a také rivalitu skýtají gymnázia, proto se osnovám věnujte s dostatečným předstihem. Je vhodné dítěti zajistit doučování, které jej strategicky povede k úspěšnému složení přijímacích zkoušek na gymnázium. Naštěstí je při přijímačkách požadován vždy stejný rámec učiva, platný pro všechny osnovy základních škol. Důvodem je především to, aby nikdo nebyl zvýhodněn a všechny děti dostaly rovnocennou šanci. Přeci jen nemůžete mít jistotu, jakou úroveň měla výuka kantora na základní škole a pro potřeby gymnázia to stačit nemusí. Prověřte proto znalosti dítka včas ještě s dalším lektorem při doučování.

Příprava dle osnov

Včasná příprava na přijímací zkoušky je základním předpokladem. Pro kontrolu si s dítětem vypracujte plán toho, co musíte zvládnout. V ideálním případě vám osnovu připraví lektor doučovacích kurzů, který osobně vyhodnotí, jakou úroveň znalostí žák má a na co je třeba se zaměřit. Aby se jim znalosti vryly lépe pod kůži, je nutné učivo stále opakovat, což lektor zahrne do svých učebních plánů, o kterých vás bude pravidelně informovat. Efektivně naplánovaná příprava vede k tomu, že student přijde k přijímačkám připraven, testy jej nezaskočí a tím nepropadne nervozitě, která je častou a především hlavní příčinou neúspěchu. V žádném případě nenuťte potomka, aby seděl v knihách od rána do noci. Lepší je podrobit se krátkému ale častému učení, než mít neustále ponořenou hlavu v knihách. Každý se přece potřebuje proběhnout, přijít na jiné myšlenky nebo si jen líně zarelaxovat.

A je to tady!

Posledním krokem je příchod na samotnou přijímací zkoušku na gymnázium, která bude klíčová. Pokud dítěti o školu skutečně jde a stojí na předních příčkách jeho výběru, může se stát, že se přes sebelepší přípravu bude cítit málo sebevědomé s neblahým pocitem, že všichni okolo v tom umí chodit o něco lépe. Nepodceňujte ani tuto část přijímacích zkoušek a pečlivě natrénujte tuto situaci. Nepostačí zřejmě jen dohlížení v dětském pokoji doma, účastněte se zkušebních testů, které poukáží i na to, co může být v klíčový okamžik slabinou. Pokud žák docházel po celý rok na pravidelné doučování, je zde vysoká pravděpodobnost, že lektor již zkušební zkoušky provedl a na těžkou, stresovou situaci ho připravil.

O tom, že i jako rodič musíte vyzařovat nadšení, optimismus a svého potomka citelně podporovat není řeč. Přičteme-li notnou dávku talentu a zájmu, může být přijímací řízení na gymnázium pro vaše dítko snadné jako facka. Díky pravidelnému doučování a zvládnutí potřebné látky přijde připravené a sebejisté. Výsledkem dobré práce je i kladné vyhodnocení přijímaček z vysněného institutu. Tak neváhejte a pusťte se společně do práce!

do konce pololetí
zbývá
0
4
5
dní

Potřebujete poradit?

Kontaktujte nás na

777 05 02 05

nebo nám napište na

info@skolapopulo.cz